• 1
  • 2
  • 3
środa, 02 grudzień 2020 16:29

Całkowity zakaz sprzedaży żywych karpi? Zobacz szokujący spot reklamowy! Podpiszesz petycję?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Sprzedaż żywych karpi przed świętami co roku wzbudza niemałe kontrowersje. Między zwolennikami tej „polskiej tradycji” oraz jej przeciwnikami toczą się spory, jednak sprawa nadal nie jest rozwiązana. Czy w tym roku będzie inaczej? Czy zostanie wprowadzony całkowity zakaz sprzedaży żywych karpi?

Sondaż IBRiS przeprowadzony dla fundacji Compassion Polska pokazuje, że w 2020 roku tylko 26,6 procent Polaków kupi przed świętami żywego karpia. Ta „polska tradycja”, która w naszym kraju rozpowszechniona została dopiero w II połowie XX wieku, nie jest już tak popularna jak w ubiegłych latach.

Corocznie grupy przeciwników tej „tradycji” podkreślają, że kategorycznie powinno się zaprzestać skazywania ryb na cierpienie. Sprzedaż żywych karpi zawsze wygląda bowiem tak samo – ryby stłoczone w brudnych, zbyt małych zbiornikach, nieumiejętnie wyławiane, często lądują na sklepowej podłodze, później umieszczane w foliowych torebkach, skazywane są na ogromny stres, a następnie śmierć w męczarniach.

„To, że ryby nie reagują na ból krzykiem, nie oznacza, że go nie czują! Duszenie się w plastikowych torebkach, uszkodzenia ciała w związku ze stłoczeniem w zbiornikach, fatalna jakość wody, a także silne światło i hałas – dla ryby tak płochliwej i wrażliwej jak karp to ogromne cierpienie. Czy naprawdę tak powinna wyglądać „magia świąt”?!” – apeluje fundacja Compassion Polska.

W związku z tym, że tego typu praktyki stosowane na zwierzętach są niehumanitarne, fundacja postanowiła wystosować petycję do ministra rolnictwa – Grzegorza Pudy. Organizacja apeluje w niej o natychmiastowy zakaz sprzedaży żywych karpi w Polsce.


Fundacja nadmienia, że „karpie, jako zwierzęta kręgowe, objęte są ochroną ustawową przed niehumanitarnym traktowaniem, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta w Polsce”. Wykazała również, że zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii odnośnie sprzedaży żywego karpia są sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt orz niezgodne z Dyrektywą Europejską, a także zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

„Tym razem nie ustąpimy i domagamy się dziś stanowczych kroków, tj. załatwienia tej sprawy raz na zawsze: domagamy się wprowadzenia zakazu sprzedaży żywych ryb. Potrzebujemy pokazać nowemu ministrowi, jak wielki jest sprzeciw społeczny w tym temacie!” – apeluje fundacja Compassion Polska.

Zorganizowana przez fundację zbiórka podpisów pod petycją ciągle trwa. Swój głos można oddać pod tym linkiem. Został również przygotowany szokujący spot reklamowy, który można obejrzeć poniżej.

Źródło: akcje.ciwf.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot