• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 03 grudzień 2020 14:06

Sieć gazowa w Augustowie – kiedy i gdzie pierwsze podłączenia? Znamy datę i listę ulic

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Od kilku lat mówi się o podłączeniu Augustowa do sieci gazowej, jednak cały czas ta inwestycja nie dochodzi do skutku. Na jakim etapie są związane z tym prace? Mieszkańcy jakich ulic będą mieli podłączenie do sieci jako pierwsi? Znamy szczegóły!

Wielu mieszkańców Augustowa z niecierpliwością czeka na podłączenie miasta do sieci gazowej. Ponieważ związane z tym prace przedłużają się, postanowiliśmy u źródła dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. O wszystkim poinformował nas rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa z oddziałem w Warszawie, pan Radosław Jankiewicz.

„Obecnie trwa budowa stacji regazyfikacji LNG, która zgodnie z planem ma być zakończona do 31 lipca 2021 roku. Środki na gazyfikację miasta Augustów zostały zarezerwowane w Planie Inwestycyjnym PSG OZG w Białymstoku. Rozpoczęcie procesu inwestycyjnego musi być poprzedzone: ustaleniem dogodnej lokalizacji pod budowę stacji LNG (lokalizacja powinna spełniać odpowiednie wymogi stawiane przez PSG); opracowaniem koncepcji gazyfikacji; uzyskaniem koniecznych zgód i pozwoleń; przeprowadzeniem procesu przetargowego w celu wyboru wykonawcy w drodze przetargu publicznego” – informuje pan rzecznik.

Dlaczego cały proces trwa tak długo?

„Nie zawsze PSG ma pełną kontrolę nad przebiegiem etapu przygotowawczego. W szczególności dotyczy to procesu uzyskiwania zgód i pozwoleń, którego tempo jest w dużym stopniu uzależnione od działania organów wydających decyzje administracyjne. Z uwagi na skalę inwestycji związanej z planowaną siecią gazową w Augustowie (łącznie ok. 27 km gazociągów) proces projektowy wymagał długotrwałych uzgodnień administracyjnych. Dodatkowo, w konsekwencji decyzji władz o pracach przy nawierzchni ulic wzdłuż których miała być poprowadzona sieć, PSG było zmuszone zmienić przygotowaną wcześniej koncepcje gazyfikacji, co spowodowało dalsze wydłużenie etapu przygotowawczego” – mówi pan Jankiewicz.

Augustów to stolica regionu z nieskazitelną przyrodą, swoistym mikroklimatem, a jesienią i zimą te doskonałe warunki są zakażane dymem z kominów gospodarstw domowych. Ta sytuacja i wciąż daleka realizacja podłączenia miasta do sieci gazowej powinna mobilizować spółki do jak najszybszego zrealizowania inwestycji. Dowiedzieliśmy się, że zaraz po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, PSG niezwłocznie przystąpi do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane w celu wyłonienia wykonawcy i rozpoczęcia prac związanych ze zgazyfikowaniem Augustowa.

Kiedy mieszkańcy mogą spodziewać się podłączenia miasta do sieci gazowniczej? Jak wyglądają plany na najbliższy czas?

„Ulice Augustowa ujęte w koncepcji gazyfikacji to: Produkcyjna, Wojska Polskiego, Słowackiego, Chreptowicza, Rosiczkowa, Wilcza, Rajgrodzka, Jana Pawła II, Wiejska, Malinowa, Agrestowa, Wiśniowa, Łazienna, Nowomiejska, Zakątek, Cicha, Głowackiego, Pszenna, Mazurska, Żurawia, Wyszyńskiego, Tytoniowa, Komunalna, 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, Turystyczna, Tartaczna, Klonowa, Jeziorna, 3 Maja, Mostowa, 29 Listopada, Portowa, Transportowa, Piwna, Waryńskiego, Kwaśna, Obrońców Westerplatte, Arnikowa, Zawilcowa, Straży Leśnej, Grzybowa oraz Wrzosowa. Łączna długość planowanej sieci to ok. 27 km” – wymienia pan rzecznik.

„Dalsza rozbudowa sieci gazowej uzależniona jest od liczby wniosków złożonych przez Klientów zainteresowanych przyłączeniem do sieci gazowej, od zawartych umów o przyłączenie oraz od spełnienia warunków technicznych i uzyskania pozytywnych wyników oceny efektywności ekonomicznej inwestycji” – mówi pan Jankiewicz.

„Zgodnie z założonym harmonogramem pierwsi Klienci będą przyłączeni do sieci gazowej w III kw. 2021 roku, o ile nie nastąpią opóźnienia spowodowane okolicznościami niezależnymi od PSG” – kończy naszą rozmowę pan rzecznik.

Pozostaje więc tylko uzbroić się w cierpliwość i liczyć na sprzyjające warunki, aby Augustów mógł zostać podłączony do sieci gazowej jak najprędzej, czyli w lipcu 2021 roku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek