• 1
  • 2
  • 3
niedziela, 06 grudzień 2020 16:02

Protest  Polskiego Związku Kajakowego

Napisane przez KA
M.Twardowski, A.Wysocki - Zdjęcie: AKS Sparta M.Twardowski, A.Wysocki - Zdjęcie: AKS Sparta

Międzynarodowy Komitet Olimpijski  chce zmian w sprincie  kajakowym – zamiast klasycznych wyścigów K2 zamierza wprowadzić ekstremalny slalom kajakowy. Nie zgadza się na to Polski Związek Kajakowy i inne krajowe federacje, w tym węgierska. Za próbą zmian stoi Federacja Francuska, która chce, aby z programu Igrzysk Olimpijskich zniknęły dwa wyścigi - K2 kobiet i mężczyzn. Na ich miejsce ma zostać wprowadzona nowa dyscyplina.

 

Co ciekawe, profesjonalne tory do slalomu ekstremalnego w kajakach posiada Francja,  a kolejne Igrzyska mają się odbyć w 2024 roku – we Francji . W środowisku kajakarskim  zawrzało i jak podkreślam, temat jest otwarty.

Dla Augustowa szkodą byłoby, aby wyścig  K2 500  seniorów  zniknął z programu IO  tym bardziej, iż mamy miłe wspomnienia ze startów A. Wysockiego i M. Twardowskiego.

W Igrzyskach Olimpijskich jest coraz mniej kajaków,  ewentualna rezygnacja z K2 500 kobiet i K2 1000 mężczyzn,  odbiłaby by się bardzo negatywnie na tej dyscyplinie sportowej. Akweny wodne:   rzeki, jeziora, kanały są praktycznie wszędzie i tam młodzież może trenować. Zupełnie inną kwestią jest budowa specjalnego  sztucznego toru do kajakarstwa  ekstremalnego, który zapewne nie jest tani i może znajdować się tylko w określonych miejscach. Ile ich może powstać ? 

Dlatego też liczymy, że pismo Prezesa PZKaj T. Wróblewskiego skierowane do członka MKOL  reprezentującego kajakarstwo przyniesie pozytywne skutki.

 

Krzysztof Andruszkiewicz Wiceprezes AKS "Sparta "

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot