• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 10 grudzień 2020 14:15

Mobbing w augustowskim urzędzie miejskim. Pracownica otrzyma zadośćuczynienie

Napisała

Po kilku latach trudna sprawa mobbingu pracownicy Urzędu Miasta w Augustowie przez byłego burmistrza Wojciecha W. dobiegła końca. Sąd pracy wydał wyrok.

Procesy pomiędzy Agnieszką K., byłą sekretarz Urzędu Miasta w Augustowie, a byłym burmistrzem miasta Wojciechem W., toczyły się od 2018 roku. Kobieta utrzymywała, że jest nękana przez szefa oraz namawiana do poddania się tzw. innej czynności seksualnej. Jedną z takich sytuacji, która miała miejsce w gabinecie byłego burmistrza, poszkodowana nagrała. Wojciech W. nie przyznał się jednak do winy. Zaskarżył kobietę, o próbę zepsucia jego wizerunku tuż przed nadchodzącymi wyborami, w których włodarz chciał startować. Sprawa pani Agnieszki oraz byłego burmistrza ostatecznie znalazły się w Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach. Zostały jednak umorzone.

Była sekretarz urzędu zaskarżyła tę decyzję. Sprawa ponownie została rozpatrzona oraz prawomocnie umorzona. Były burmistrz wszczął postepowanie o ściganie urzędniczki za znieważenie, jednak i to uznano za bezpodstawne i sprawę umorzono.

Agnieszka K. złożyła subsydiarny akt oskarżenia, a Sąd Rejonowy w Augustowie uznał, że Wojciech W. chciał wymusić na podwładnej poddanie się tzw. innej czynności seksualnej. Uznał jednak, że do mobbingu nie doszło.

W kolejnym kroku poszkodowana pozwała Urząd Miejski w Augustowie do Sądu Pracy, cały czas twierdząc, że mobbing był stosowany.

16 listopada br. zapadło orzeczenie w w/w sprawie. Informację otrzymaliśmy od Pani Ewy Radzewicz, z Sądu Okręgowego w Suwałkach.

„Orzeczenie zostało wydane przez IV Wydział Pracy i Polityki Społecznej w Suwałkach, w Sądzie Rejonowym. Z powództwa Agnieszki K. zasądzono od pozwanego, w tym przypadku od Urzędu Miasta w Augustowie, na rzecz Agnieszki K. kwotę 35 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Ponadto Urząd Miasta został obciążony kwotą 1080 złotych tytułem zwrotu zastępstwa procesowego oraz kwotą 2390 złotych, tytułem brakujących kosztów sądowych. Sąd Pracy wydał orzeczenie pod rygorem natychmiastowej wykonalności do kwoty 8120 złotych. Orzeczenia zostały dostarczone stronom. Wyrok nie jest prawomocny” – poinformowała nas pani Ewa Radzewicz.

Wprawdzie opisana wyżej sprawa dotyczy poprzedniej kadencji, jednak z pewnością w jakimś stopniu godzi w wizerunek augustowskiego Urzędu Miasta. Gdy wyrok się uprawomocni, miasto będzie prowadziło działania mające na celu odzyskanie poniesionych kosztów od byłego burmistrza.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot