• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 10 grudzień 2020 18:00

Prawdziwa sensacja – zobacz sarnę albinoskę! [ZDJĘCIA]

Napisała
gizycko.bialystok.lasy.gov.pl gizycko.bialystok.lasy.gov.pl Jan Olchówka

Niesamowity okaz w jednym z nadleśnictw zaobserwował i sfotografował członek Polskiego Związku Fotografów Przyrody. Tak niezwykłe osobniki rodzą się tylko raz na kilka lat. Na szczęście udało się okiem aparatu, uchwycić to piękne i rzadkie zwierzę. Zobacz galerię zdjęć!

Na terenie Nadleśnictwa Giżycko występuje około 2000 sztuk saren i widok tego zwierzęcia nikogo nie dziwi. Ostatnio udało się jednak zaobserwować bardzo rzadki okaz tego gatunku – sarnę albinoskę! W Polsce to prawdziwa sensacja, ponieważ tak nietypowy osobnik pojawia się tylko raz na kilka lat. W dodatku jego odnalezienie i sfotografowanie jest nie lada wyczynem. Udało się to Janowi Olchówce, członkowi Polskiego Związku Fotografów Przyrody.

Albinizm (inaczej zwany bielactwem), to bardzo rzadka cecha, która występuje wśród wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się ona charakterystycznymi nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały. Wśród ssaków albinizm występuje tylko jeden raz na około 100 tysięcy urodzeń, zaś u jeleniowatych żyjących w Polsce ta anomalia występuje jeszcze rzadziej, bo spotykana jest prawie wyłącznie u danieli.

Jak się okazało, na terenie Nadleśnictwa Giżycko przyszła na świat sarna albinoska. Na zdjęciu prezentuje się niezwykle pięknie i trzeba przyznać, że robi ogromne wrażenie. Leśniczy z Nadleśnictwa nie są jednak w stanie stwierdzić, z jakim rodzajem albinosa mamy w tym przypadku do czynienia. Okazuje się bowiem, że istnieją różnego rodzaju odmiany – albinosy prawdziwe nazywane też właściwymi, albinosy częściowe oraz albinosy leucyjskie.

Którymkolwiek z nich nie byłaby sfotografowana sarna, nie ma żadnych wątpliwości, że jest osobnikiem niezwykłym i wzbudzającym sensację. Przepiękny okaz!

Fot. Jan Olchówka

Źródło: gizycko.bialystok.lasy.gov.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot