• 1
  • 2
  • 3
piątek, 11 grudzień 2020 17:29

Fado – nowy czworonożny funkcjonariusz w podlaskiej KAS [WIDEO]

Napisała
KAS KAS

W szeregi podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wstąpił nowy czworonożny funkcjonariusz. To 5-mięsięczny biszkoptowy labrador Fado. Pod czujnym okiem swojego przewodnika będzie nabierał doświadczenia, aby w przyszłości stać się postrachem przemytników papierosów i narkotyków.

Fado to 5-miesięczny, biszkoptowy labrador retriever, który miesiąc temu zasilił szeregi podlaskiej KAS. Jego przewodnikiem został funkcjonariusz Jacek, który na co dzień pełni służbę na polsko-litewskiej granicy. Fado jest jego drugim psem służbowym. Poprzedni podopieczny Jacka, labrador Nero, był przez ponad 10 lat postrachem przemytników papierosów, przyczyniając się do wielu spektakularnych wykryć tytoniowej kontrabandy.

Aktualnie Fado oswaja się z warunkami, w których w przyszłości będzie pracował. Razem ze swoim opiekunem jeździ na służby, przyzwyczajając się do okoliczności, w których przeprowadza się kontrolę, m.in. do obecności podróżnych, kierowców, warkotu silników i zmiennej pogody.

Na początku 2021 roku Fado wraz ze swoim opiekunem rozpoczną specjalistyczne, 13-tygodniowe szkolenie w ośrodku szkolenia psów Krajowej Administracji Skarbowej w Kamionie pod Warszawą. Tam, pod okiem instruktorów, pozna tajniki pracy węchowej podczas przeszukań oraz nauczy się wykrywania wyrobów tytoniowych i narkotyków tzw. metodą pasywną (bez drapania miejsc ukrycia substancji).

Po zakończeniu szkolenia i zaliczeniu wymagających testów Fado i jego przewodnik rozpoczną wspólną służbę przy kontrolach na granicy polsko-litewskiej.

Fado jest osiemnastym psem służbowym w podlaskiej KAS i zarazem drugim, który będzie szkolony w wykrywaniu zarówno papierosów, jak i narkotyków. Aktualnie w podlaskiej KAS pracuje 10 labradorów, 5 owczarków belgijskich oraz po jednym przedstawicielu ras: owczarek niemiecki, owczarek holenderski i chesapeake bay retriever.


Źródło: KAS

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot