Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 14 grudzień 2020 15:00

Okazywali podrobione dowody rejestracyjne do kontroli

Napisała
POSG POSG

W ciągu minionego tygodnia funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej podczas kontroli granicznej ujawnili 3 przypadki posłużenia się przez cudzoziemców sfałszowanymi dowodami rejestracyjnymi.

Wczoraj (10.12.2020 r.) na terenie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy na kierunku wyjazdowym z Polski do odprawy granicznej zgłosił się 40-letni obywatel Azerbejdżanu. Kierowca samochodu ciężarowego przedstawił do kontroli azerbejdżański dowód rejestracyjny, który już na pierwszy rzut oka wzbudził podejrzenie funkcjonariuszy co do jego autentyczności. Analiza dokumentu potwierdziła, że został on przerobiony. Kilka dni wcześniej funkcjonariusze z Kuźnicy zakwestionowali autentyczność kazachstańskiego dowodu rejestracyjnego, który do kontroli okazał 51-letni obywatel Rosji. Szczegółowe sprawdzenie dokumentu kierowcy samochodu osobowego wykazało, że dokument został podrobiony na wzór oryginalnego. Natomiast w drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach funkcjonariusze u 34-letniego obywatela Białorusi ujawnili podrobiony rosyjski dowód rejestracyjny pojazdu.

We wszystkich przypadkach dowody rejestracyjne pojazdów zostały zabezpieczone. Cudzoziemcy odpowiedzą za posługiwanie się przy kontroli granicznej fałszywymi dokumentami. Za podrobienie lub przerobienie dokumentu lub używanie takiego dokumentu jako autentycznego grozi kara grzywny,  ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (art. 270 § 1 kk).

Od początku 2020 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej podczas prowadzonych kontroli ujawnili 91 fałszerstw dokumentów.

Źródło: POSG