• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 14 grudzień 2020 17:23

Nie wycinaj – wypożycz!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Co roku, w ramach świątecznej tradycji, na Boże Narodzenie wycina się miliony drzewek, ponieważ Polacy nie wyobrażają sobie świąt bez choinki. A zdecydowana większość społeczeństwa woli choinki żywe. Każde ścięte drzewko to jednak mniej tlenu, a więcej dwutlenku węgla w atmosferze. Rozwiązaniem może być wypożyczenie świątecznego drzewka, które po Bożym Narodzeniu trafi z powrotem do szkółki.

Każdego roku w Polsce ścina się kilka milionów drzew tylko po to, by służyły nam dwa tygodnie i wylądowały na śmietniku. „Wypożyczalnia choinek” to akcja, która prowadzona jest już po raz czwarty. W jej ramach namawia się Polaków, aby nie kupowali ściętych drzew, tylko aby wypożyczyli żywe drzewka w donicach i następnie oddali je naturze.

Polacy są przywiązani do świątecznych tradycji. Nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez łamania się opłatkiem czy obdarowywania się prezentami. Z raportu Homebook.pl „Jak Polacy dekorują swój dom na święta?” wynika, że coraz częściej decydujemy się na żywe drzewka. Wybiera je aż 64 procent ankietowanych. Tylko 27 procent deklaruje, że zakupi na święta sztuczną choinkę. Przez to, że Polacy mają takie, a nie inne preferencje, każdego roku wycina się około 6 milionów drzewek.

Szacuje się, że jedno drzewo do 25 metrów wysokości usuwa w ciągu dnia tyle dwutlenku węgla, ile emitują dwa jednorodzinne domy, a około 60-letnia sosna produkuje tyle tlenu, ile potrzebują trzy osoby. Każde ścięte drzewko oznacza więc mniej tlenu, a więcej dwutlenku węgla.

Wymyślono jednak sposób na to, aby nieco odciążyć naturę. Powstała akcja „Wypożyczalnia choinek”, która ma uczulić wszystkich, że swoją postawą można zmienić świat. To zaczyna się właśnie od takich małych gestów. Można wypożyczyć drzewko i w ten sposób ulżyć naturze.

Aby jednak wypożyczona choinka przetrwała w naszym domu, należy przestrzegać kilku zasad. Chcąc zwiększyć szansę na przeżycie drzewka, należy otoczyć je troską: podlewać dwa razy w tygodniu, odsunąć od źródeł ciepła, takich jak kominek czy kaloryfer. Pomoże też łagodne, stopniowe przyzwyczajenie drzewa do temperatury, czyli lepiej nie wstawiać go z zimnego dworu od razu do bardzo ciepłego pokoju. Zaleca się też, aby choinek mocno nie obciążać ozdobami.

Gdzie trafiają drzewka po okresie świąt? Choinki, które są w donicach, nie są wykorzystywane do dokonywania nasadzeń w lasach. Te lasy, które są dzięki nim odbudowywane, to najczęściej te, które nawiedziły silne huragany i gdzie drzewa są połamane.

Gdzie i kiedy można wypożyczyć choinkę? Od 17 do 19 grudnia będzie można wypożyczyć najpopularniejsze bożonarodzeniowe drzewko, czyli świerk pospolity, w salonach Volvo. Koncern zobowiązuje się, że za każde wypożyczone drzewko zasadzi 10 kolejnych.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot