• 1
  • 2
wtorek, 15 grudzień 2020 16:00

To będą święta inne niż wszystkie

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Pandemia spowodowała, że podczas tegorocznych świąt mamy zamiar być bardziej oszczędni. Na prezenty wydamy więc znacznie mniej, sami również nie oczekując zbyt kosztownych podarunków, a nawet nie oczekując ich wcale. Te święta z pewnością będą inne niż wszystkie, które pamiętamy.

Ile Polacy planują wydać w tym roku na prezenty? Otóż z badań wynika, że ma być to średnio nieco ponad 744 zł, czyli ponad połowa mniej niż w 2019 roku. Na prezenty pod choinką również nie wszyscy liczą. Okazuje się, że podarunków spodziewa się zaledwie 62 procent osób. Co ciekawe, wiele rodaków liczy przede wszystkim nie na osobiste prezenty, lecz na gotówkę.

Badania pokazały również, że większość Polaków sfinansuje świąteczne wydatki z bieżących dochodów (62 procent ankietowanych), a tylko co trzeci sięgnie w tym celu po oszczędności (około 30 procent respondentów).

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia to wiele niewiadomych. W związku z obostrzeniami związanymi z sytuacją epidemiologiczną z części tradycji, np. ze spotkań w dużym gronie rodzinnym, trzeba będzie więc zrezygnować. Te obawy i znaki zapytania pojawiające się na każdym kroku powodują, że do świątecznych wydatków podchodzimy raczej ostrożnie.

Badania pokazują, że oszczędniej do organizacji świąt mają zamiar podejść kobiety. W ich deklaracjach średnia kwota, którą zamierzają przeznaczyć na ten cel, to 727 zł, podczas gdy u mężczyzn jest to średnio ponad 760 zł. Wydatki świąteczne w dużym stopniu zależą też od wieku. Najwięcej, bo około 800 zł, na Boże Narodzenie wydadzą osoby w wieku 35–49 lat. Najmłodsi, do 24 lat, deklarują zaś kwotę około 600 zł.

Smutną wiadomością jest to, że na prezent pod choinką liczy w tym roku jedynie 62 procent badanych, a tylko 22 procent jest tego pewnych. Dla porównania – w poprzednich latach na Świętego Mikołaja czekało około 80 procent Polaków, więc zdecydowanie więcej.

Zmieniły się również preferencje, co do rodzaju upominku, jaki Polacy chcieliby znaleźć pod wigilijnym drzewkiem. Coraz więcej osób deklaruje, że chciałoby otrzymać pieniądze. W poprzednich latach raczej nie oczekiwano tego rodzaju rzeczy. Tegorocznymi, najbardziej popularnymi darami, nie będą więc prawdopodobnie osobiste prezenty, ale gotówka czy bony na zakupy. Ankietowani zadeklarowali również chęć otrzymania kosmetyków, perfum, biżuterii, bielizny, ubrań oraz sprzętu elektronicznego.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek