• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 15 grudzień 2020 17:29

Podwyżki 2021. Za co zapłacimy więcej w nowym roku? [LISTA]

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Nowy rok pod względem wydatków nie zapowiada się dla Polaków najlepiej. Wzrost podatków oraz opłat mocno uderzy w nasze portfele. Jakie podwyżki 2021 na nas czekają? Przedstawiamy pełną listę.

To, że w nowym roku za wiele rzeczy będziemy płacić więcej, to już pewne. Zmiany wchodzą w życie już od stycznia. Warto więc zapoznać się z listą podwyżek.

1. Wyższe składki ZUS

W związku z tym, że wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę oraz minimalna stawka godzinowa, podniesione zostaną również składki ZUS. W 2021 roku osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą je w wysokości 1447,08 zł.

2. Podwyżki 2021 – więcej za abonament RTV

Od nowego roku wzrośnie opłata za abonament RTV. Za korzystanie z telewizji zapłacimy 24,50 zł miesięcznie, czyli o 1,80 zł więcej niż w roku ubiegłym. Za odbiornik radiofoniczny również będzie trzeba zapłacić więcej – będzie to 7,50 zł (do tej pory było to 7 zł).

3. Drożej za wywóz śmieci

Podwyżki 2021 obejmą także opłatę za wywóz śmieci. Będzie drożej, ponieważ niektóre miejscowości zdecydowały się na zmianę naliczania kosztów za odpady wytworzone w gospodarstwach domowych. Tam, gdzie do tej pory obowiązywał ryczałt, może się to zmienić na opłatę uzależnioną od ilości zużytej wody.

4. Podwyżki 2021 – więcej za psa

Te osoby, które są posiadaczami psów, muszą się liczyć z większymi opłatami. Opłata za psa w 2021 roku wyniesie 130,30 zł rocznie (górny limit). Do tej pory wynosiła ona 125,40 zł.

5. Podrożeje prąd

Nowy rok to również wyższe opłaty za prąd. Gospodarstwa domowe zapłacą za niego od 1,87 zł do 10,46 zł więcej. Podwyżki są związane z wprowadzeniem nowej opłaty mocowej.

6. Więcej za połączenia i SMS-y do Wielkiej Brytanii

Brexit spowodował, że wzrosną opłaty za połączenia i SMS-y do Wielkiej Brytanii. W związku z tym, że kraj ten wychodzi z Unii Europejskiej, operatorzy sieci komórkowych nie będą już zobowiązani do oferowania usług w roamingu.

7. Podwyżki 2021 - opłata przekształceniowa OFE

W pierwszych miesiącach 2021 roku wejdą w życie przepisy dotyczące opłaty przekształceniowej. Oznacza to, że osoby, które będą chciały przenieść oszczędności z rachunku OFE na IKE, zapłacą opłatę przekształceniową w wysokości 15 procent od zgromadzonej kwoty.

8. VAT od zakupów spoza UE bez zwolnienia

Od 1 lipca 2021 wejdą w życie przepisy, które wprowadzą VAT dla towarów spoza Unii Europejskiej wysyłanych do klientów z państw Wspólnoty. Będą tym objęte zamówienia ze sklepów internetowych (AliExpress, Wish, Amazon i eBay). Opodatkowane będą wszystkie przesyłki – nie będzie miała znaczenia już ich wartość. Zwolnione z VAT-u były do tej pory przesyłki, w których łączna wartość towaru nie przekraczała 22 euro.

9. Restrykcyjne przepisy budowlane

Podwyżki 2021 dotkną również osoby, które planują kupno mieszkania lub budowę domu. Wszystko za sprawą nowych, restrykcyjnych przepisów budowlanych, które wchodzą w życie 1 stycznia 2021 roku. Dotyczą one efektywności energetycznej nowych budynków. Nowe zasady będą obligowały do stawiania budynków pasywnych (takich, które mają m.in. ograniczone zapotrzebowanie na energię pierwotną). Będzie wiec drożej.

10. Podwyżki 2021 – więcej za podatek od nieruchomości

Od przyszłego roku wzrośnie podatek od nieruchomości. Wyższa opłata będzie dotyczyła osób posiadających własne grunty, domy oraz mieszkania. Będzie to dotyczyło zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą i wykorzystujących dany budynek w celach z tym związanych, jak również osób fizycznych.

11. Nowy podatek od cukru i opłata małpkowa

Nowy rok przywita nas również nowym podatkiem od cukru oraz tzw. opłatą małpkową. Od 1 stycznia 2021 wejdą w życie przepisy, na podstawie których przedsiębiorcy zapłacą wyżej wymienione opłaty. Podatek od cukru będzie dotyczył napojów z cukrem, substancją słodzącą (objęte tym będą również napoje alkoholowe) oraz zawierających substancje aktywne – kofeinę lub taurynę. Opłata małpkowa będzie zaś odnosiła się do tzw. „małpek”, czyli alkoholu w opakowaniach do 300 ml i będzie wynosiła 25 zł od 1 litra 100-procentowego alkoholu.

12. Nowy podatek handlowy w 2021 r.

W związku z tym, że w nowym roku w życie wejdzie ustawa, na podstawie której przedsiębiorcy zapłacą podatek od sprzedaży detalicznej, wzrosną ceny produktów w sklepach. Podwyżki 2021 obejmą w związku z tym również konsumentów.

Źródło: bankier.pl / money.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot