• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 17 grudzień 2020 15:50

Konferencja premiera 17.12. Nowe obostrzenia. Kwarantanna narodowa. Zakaz przemieszczania się w Sylwestra

Napisała
KPRM / YouTube KPRM / YouTube

Niedawno zakończyła się konferencja premiera 17.12. Rząd wprowadził nowe obostrzenia, które obejmą m.in. zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Polaków czeka również kwarantanna narodowa.

„Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia” – możemy przeczytać na stronie rządowej. „Do 17 stycznia 2021 r. przedłużamy etap odpowiedzialności, podczas którego wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich".

Konferencja premiera 17.12 - jakie zmiany czekają nas po świętach?

W Sylwestra trzeba będzie zostać w domu, nie będzie też można organizować żadnych imprez. Rząd zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń w tym dniu. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Czeka nas również kwarantanna narodowa.

Nowe obostrzenia – od 28 grudnia do 17 stycznia

„Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności” – można przeczytać na stronie rządu. Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.

Kwarantanna narodowa, zamknięcie galerii, zamknięcie hoteli i stoków narciarskich

- Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
- Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
- Zamknięte stoki narciarskie.
- Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
- 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Przedłużono dotychczasowe zasady i ograniczenia

- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie).
- Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2.
- Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób.
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
- Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2.
- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00.
- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Źródło: gov.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot