• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 21 grudzień 2020 14:53

Od stycznia nowe obostrzenia… dla pojazdów!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzi wiele nowych przepisów. Rząd wprowadza zmiany w opłatach, nowe podatki i co jakiś czas ogłasza nowe restrykcje. Tym razem obostrzenia mają objąć również pojazdy. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy.

Temat obostrzeń dotyczących pojazdów jest związany z europejskimi przepisami obligującymi producentów nowych pojazdów, głównie osobowych, do redukcji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin. Te auta, które emitują ich nadmierną ilość oraz te, które nie posiadają urządzeń monitorujących zużycie paliwa lub energii, nie będą dopuszczone do ruchu.

Zanieczyszczenie powietrza spowodowane jest przez wiele czynników, między innymi przez transport kołowy. Szacuje się, że ma on 10 procent udziału w pogarszaniu stanu powietrza w Polsce. W dużych miastach wskaźnik ten osiąga nawet 80 procent! Aby temu zapobiegać, wprowadzono normy emisji Euro dla samochodów osobowych oraz lekkich pojazdów dostawczych. Normy te limitują dopuszczalne wartości zanieczyszczeń pochodzące ze spalin.

Średnio co 5 lat pojawiają się nowe przepisy dotyczące emisji spalin i właśnie od 1 stycznia 2021 roku w krajach Unii Europejskiej w życie wejdą kolejne zmiany. Będzie to norma Euro 6d-ISC-FCM dla większości nowych samochodów osobowych (te same wymagania dla aut dostawczych zaczną obowiązywać rok później). W związku z tym producenci pojazdów będą zobligowani do stosowania efektywniejszych technologii oczyszczania spalin, które umożliwią dalszą redukcję szkodliwych związków. Co to oznacza w praktyce? W związku z tym, że emisja CO2 jest pochodną zużycia paliwa, od stycznia każdy nowy pojazd powinien spalać średnio 4,1 litra benzyny lub 3,6 litra oleju napędowego na 100 kilometrów.

Nowe samochody będą również musiały posiadać urządzenia monitorujące zużycie paliwa lub energii elektrycznej. Nowa norma emisji zanieczyszczeń oraz związane z nią wszelkie zmiany zostały stworzone po to, aby pojazdy były mniej uciążliwe dla środowiska nie tylko wtedy, kiedy są nowe, ale także podczas późniejszej, wieloletniej eksploatacji.

Co będzie oznaczało niespełnienie nowych wymogów technologicznych oraz emisyjnych? Otóż po 1 stycznia 2021 roku każde auto, którego parametry nie będą mieściły się w granicach normy, nie zostanie zarejestrowane i dopuszczone do użytku. Nowa norma będzie obowiązywać na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot