• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 21 grudzień 2020 17:31

Razem na Święta z SP3 w Augustowie [ZDJĘCIA]

Napisane przez UK
SP 3 Augustów SP 3 Augustów

Z ogromnym entuzjazmem Szkoła Podstawowa nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie włączyła się w ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki: „Razem  na Święta”. Wspólnie (choć podzieleni na kilka zespołów, każdy w swoim "rewirze"- domostwie) staraliśmy się sprostać wszystkim celom, jakie sobie postawiliśmy. A było ich naprawdę niemało! Obecny czas nie sprzyja przeprowadzaniom akcji grupowych, dlatego też w tym roku postanowiliśmy zawiesić naszą Akcję „Z Sercem na Dłoni” i przyłączyć się do projektu „Razem na Święta”.

Dzięki możliwości wzięcia udziału w tym projekcie, w pewien sposób kontynuujemy nasze dzieło. Za rok małe Mikołajki wyruszą wspólnie śpiewając kolędy i rozdając kartki świąteczne za „bezcenny jeden uśmiech”. W tym roku Mali Pomocnicy Mikołaja działają w swoich rewirach i również sprawiają, że uśmiech pojawia się na twarzach naszych najbliższych, czy też naszych kochanych sąsiadów. Smutne jest jedynie to, że nie przeżywamy tych niesamowitych chwil razem.

Przyświeca nam jeden cel: budowanie wspólnoty i umacnianie więzi międzypokoleniowej oraz kształtowanie w młodym pokoleniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” miały bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne było zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.

Do projektu zgłosiły się klasy: Ib, IIb, IIIb, IIIc, VId oraz VIIIc. Uczniowie, wraz ze swoimi wychowawczyniami, obmyślali wspólnie przez dwa tygodnie sposób, w jaki będą realizować projekt. Wszystkie zespoły prężnie pracowały i dzięki temu nasze cele zostały zrealizowane. Małe Mikołajki postanowiły napisać oryginalne, pełne miłości życzenia świąteczne, a następnie przesłać je do pięciu osób za pomocą Facebooka, bądź też SMS-a. Każdy uczeń stworzył pięć elektronicznych pocztówek, a następnie wysłał je do pięciu różnych osób za pomocą Internetu w świat. Nasi uczniowie wykonali piękne, rozkładane kartki świąteczne, papierowe choinki i różnokolorowe aniołki oraz inne magiczne bożonarodzeniowe ozdoby. Kartki świąteczne i ozdoby wraz z życzeniami przekazali oni swoim sąsiadom i znajomym mieszkającym w pobliżu. Niektóre dzieci wyjechały poza granice naszego miasta do pobliskich wsi i tam składały życzenia bożonarodzeniowe.

Dzieci opiekowały się również psami swoich sąsiadów i wyprowadzały je na spacery. Dodatkowo przekazały do schroniska „Sonieczkowo” karmę dla zwierząt. Wieczorami piekły z mamami ciasta, pierniczki i dbając o dobre relacje częstowały wypiekami miłych, zaprzyjaźnionych sąsiadów mieszkających na tym samym piętrze czy w tej samej klatce. Chłopcy-dżentelmeni w asyście rodziców pomagali starszym sąsiadom zrobić zakupy. Dziewczynki w tym czasie pomagały w porządkach świątecznych, co wywoływało u osób starszych wzruszenie - niejedna łza zakręciła się w oku.

Dodatkowo przygotowano paczki osobom potrzebującym. W paczkach były: ubrania, zabawki, książki. Niektórzy oddali używane, ale w dobrym stanie, zabawki na rzecz PCK. Przekazano również paczkę ze słodyczami podczas zbiórki darów na Dom Dziecka w Pawłówce. Nasi uczniowie często też bawili się w „listonoszy”, skrzynki pocztowe umożliwiały im dotarcie do większego grona odbiorców.

Najwspanialsze jest to, że dzieci cieszyły się, że mogły komuś sprawić radość. Utwierdziły się w przekonaniu, iż nie jest to jednorazowa akcja. Postanowiły, że będą starały się pomagać innym przez cały rok.

Urszula Kuczyńska

Źródło: SP nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot