Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 grudzień 2020 15:40

Prezenty przez Internet coraz popularniejsze. Robią je nawet seniorzy

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W związku z trwającą pandemią oraz wszechobecnym lękiem przed koronawirusem, zdecydowanie wzrosła popularność zakupów internetowych. Szczególnie widać to w okresie przedświątecznym. Jak się okazuje, drogą elektroniczną dokonują ich również seniorzy.

Świąteczne zakupy, aby były bezpieczniejsze, przez wielu ludzi są robione przez Internet. Jest to ważne szczególnie ze względu na trwającą cały czas pandemię koronawirusa. Przeprowadzone badanie pokazało, że aż 47 procent konsumentów obecnie kupuje online częściej niż przed pandemią oraz przyznaje, że stało się entuzjastami zakupów w sieci. Aż 64 procent ankietowanych zadeklarowało, że w tym roku kupi przez Internet choć jeden prezent gwiazdkowy.

Powszechnie uważa się, że zakupy w sieci to domena ludzi młodych. Potwierdzają to także wyniki badań, które pokazują, że młodsi konsumenci zainteresowani zakupami prezentów przez Internet to aż 70 procent. Ten rok przyniósł jednak ogromne zmiany, nawet jeśli chodzi o ten trend. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że osoby po 60. roku życia są również bardzo aktywnymi uczestnikami online’owych zakupów. Ponad połowa seniorów deklaruje bowiem, że planuje kupić prezenty świąteczne również w sieci.

Czy pandemia ma wpływ również na wybór prezentów pod choinkę? Okazało się, że tak. W tym roku najbardziej popularne kategorie produktowe, które wybierają internauci podczas przedświątecznych zakupów, to książki, płyty oraz filmy wideo. Te rzeczy w roku ubiegłym były na drugim miejscu. Z kolei z pierwszego miejsca o oczko niżej spadły kosmetyki kolorowe i perfumy. W tym roku do topowych prezentowych kategorii szturmem wdarła się elektronika. 17 procent Polaków deklaruje, że planuje zakupić na święta jakieś urządzenie elektroniczne.

Niestety istnieją również bariery w dokonywaniu zakupów online. Chodzi o konieczność zapłaty za wysyłkę, brak możliwości wypróbowania produktu przed zakupem, a także obawa przed nieotrzymaniem przesyłki. Pomimo tych mankamentów Polacy bardzo dobrze oceniają swoje doświadczenie zakupowe w sieci. W skali od 1 do 10 średnia tych ocen wynosi bowiem prawie 9.

Źródło: newseria.pl