• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 22 grudzień 2020 17:28

Nowa mutacja koronawirusa w Polsce? Rzecznik rządu informuje

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W Wielkiej Brytanii została wykryta nowa odmiana koronawirusa, dlatego też zostały wstrzymane wszystkie loty między Polską a tym krajem. Czy nowa odmiana wirusa pojawiła się już w naszym kraju? Rzecznik rządu Piotr Muller informuje.

Loty między Polską a Wielką Brytanią wstrzymane

Po obradach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zdecydowano, że z poniedziałku na wtorek wszystkie loty między Polską a Wielką Brytanią zostają zawieszone. Wykryta tam została bowiem nowa mutacja koronawirusa.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał dyspozycję, według której każda osoba, która w ostatnich dniach przybyła do Polski z Wielkiej Brytanii, będzie miała możliwość wykonania bezpłatnego szybkiego testu na Covid-19. Będzie się to odbywało poprzez skierowanie na nie przez sanepid. Testy dla takich osób nie będą jednak obowiązkowe. Na ten moment nie zostanie także wprowadzona kwarantanna graniczna. Będzie ona obowiązywać dopiero od 28 grudnia, zgodnie z aktualnym rozporządzeniem.

Nowa mutacja koronawirusa w Polsce? Muller zaprzecza

„Nie mamy potwierdzonej obecności nowej odmiany wirusa w Polsce” – poinformował rzecznik rządu. Uspokajał jednak, że podobno szczepionka, która ma trafić do naszego kraju już w najbliższą sobotę (26 grudnia) również działa na tę mutację.

Piotr Muller powiedział, że groźniejszy jest w tej chwili wirus, który obecnie mamy w Polsce. Istnieje też ryzyko trzeciej fali. Na tę chwilę dziennie wykrywanych jest około 10 tysięcy zachorowań, ale najprawdopodobniej jest ich więcej, ponieważ nie wszystkie osoby zgłaszają się na badania. Dlatego właśnie sądzi się, że w naszym kraju może wystąpić trzecia fala koronawirusa, która mogłaby osiągnąć poziom około 50-60 tysięcy osób dziennie. Oznaczałoby to całkowitą niewydolność służby zdrowia.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot