• 1
  • 2
  • 3
środa, 23 grudzień 2020 15:00

Ceny energii poszybują w górę. Będą wyższe stawki i nowe opłaty

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Od stycznia 2021 ceny energii ponownie wzrosną. Nową pozycją, która pojawi się od nowego roku na rachunkach za energię, będzie też opłata mocowa. Co istotne, gospodarstwa domowe nie mają też co liczyć na zapowiadane wcześniej przez rząd rekompensaty za wzrost cen energii. Jakiego rzędu kwoty będą płacić przeciętne gospodarstwa domowe?

Zgodnie z nowymi taryfami, zatwierdzonymi przez Urząd Regulacji Energetyki sprzedawcom energii, gospodarstwa domowe zapłacą rachunki wyższe o ok. 3,5 procent miesięcznie. To jednak nie koniec dodatkowych opłat, ponieważ od stycznia na rachunkach za energię pojawi się tzw. opłata mocowa.

Od przyszłego roku gospodarstwa domowe czeka podwyżka taryf. W ubiegłym tygodniu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe stawki za energię elektryczną na kolejny rok trzem spółkom – Enei, PGE Obrót i Tauronowi, a wczoraj – również spółce Energa Obrót. Ustalone taryfy obejmą gospodarstwa domowe, które korzystają z oferty tzw. sprzedawcy z urzędu.

Ile w takim wypadku będzie trzeba płacić od nowego roku za prąd? Gospodarstwa, które zużywają energię w przeciętnym stopniu (grupa G11) zapłacą więcej o około 3,5 procent, czyli mniej więcej 1,5 zł miesięcznie. W przypadku odbiorców zużywających znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętnie (czyli tych znajdujących się w grupach taryfowych G12) nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy.

Co dokładnie składa się na rachunek za energię elektryczną? Są to dwa podstawowe elementy: koszt faktycznie zużytej energii elektrycznej oraz koszt dystrybucji, czyli dostarczenia jej do odbiorcy.

Należy pamiętać, że do rachunków za energię trzeba będzie też doliczyć nową pozycję, czyli tzw. opłatę mocową. Co to takiego? Otóż jest to mechanizm, który ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i w ramach którego producenci energii będą opłacani za gotowość dostaw, aby byli w stanie zapewnić wystarczające zasoby mocy w systemie.

Wysokość opłaty mocowej będzie zależna od zużycia energii poszczególnego gospodarstwa domowego. Wymiar tej podwyżki będzie się wahał od niewiele ponad 1 zł do 10 zł. Natomiast dla wszystkich pozostałych odbiorców podwyżka ta będzie dużo bardziej znacząca, ponieważ wyniesie około 76 zł na MWh. Dotknie to w szczególności przedsiębiorstwa, które zużywają duże wolumeny energii.

W jaki sposób i za jaki okres będzie trzeba uiszczać opłatę mocową? Jej wysokość dla gospodarstw domowych została ustalona jako comiesięczna stawka uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii. Najniższą stawkę (1,87 zł) zapłacą gospodarstwa zużywające poniżej 500 kWh, natomiast najwyższą (10,46 zł miesięcznie) – gospodarstwa zużywające rocznie powyżej 2800 kWh energii.

Poza podwyżkami za prąd, kolejną niekorzystną wiadomością jest to, że nie będzie też obiecanych przez rząd rekompensat za wzrost cen energii. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział ustawę, która miała wprowadzić rekompensaty za podwyżki w 2020 roku, jednak Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało o wycofaniu tego projektu. W zamian ma pojawić się rozwiązanie w postaci dodatku energetycznego dla gospodarstw o najmniejszych dochodach. Jest to podyktowane tym, że Polska, jako kraj członkowski UE, jest zobligowana do jego wprowadzenia.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot