• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 29 grudzień 2020 15:09

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę obwodnic Suchowoli i Sztabina

Napisała

Drogowcy ogłosili przetarg na projekt i budowę obwodnic Suchowoli i Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8 Białystok - Augustów. Budowa odbędzie się w ramach programu rządowego. Łączna długość nowej drogi krajowej ma wynieść ponad 19 km.

Przypomnijmy, że budowa obwodnic Suchowoli i Sztabina jest wyczekiwana od lat ze względu na uciążliwy ruch tirów, jaki odbywa się w wyżej wymienionych miejscowościach. Nowe drogi mają wyprowadzić z tych terenów pojazdy ciężarowe, które na DK 8 od Białegostoku do Augustowa, Suwałk i granicy z Litwą koncentruje się tam w znacznym stopniu. Mieszkańcy w końcu będą mogli odetchnąć od hałasu, korków na drogach, a przede wszystkim poczują się dużo bezpieczniej. Dzięki wyeliminowaniu ruchu tranzytowego z wyżej wymienionych miejscowości, ich mieszkańcy będą mieli również czystsze powietrze, które do tej pory zanieczyszczane jest spalinami.

Obwodnica Suchowoli będzie ciągnęła się na długości 15,1 km. W ramach jej budowy powstanie również pięć skrzyżowań (w tym cztery ronda), ponad 180-metrowa estakada, pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz dwa w ciągu dodatkowych jezdni. Pojawi się również  dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Obwodnica Sztabina będzie liczyć 4,2 km długości. W związku z jej budową powstaną trzy skrzyżowania (w tym dwa ronda), estakada nad doliną Biebrzy, wiadukt w ciągu drogi powiatowej, ciąg pieszo-rowerowy na wysokości ul. Polnej, przejście górne oraz liczne mniejsze dla zwierząt.

Nad doliną rzeki Biebrzy zostanie wybudowana 11-przęsłowa estakada o długości ponad 700 m. Obiekt ten będzie przechodził na długości 500 m nad Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Wszystko zgodnie z decyzją środowiskową.

Obwodnice Suchowoli i Sztabina mają być oddane do użytku w drugiej połowie 2025 roku.
W związku z rządowym programem budowy 100 obwodnic w województwie podlaskim powstaną również obwodnice: Augustowa (w ciągu drogi krajowej nr 16), Białobrzegów (w ciągu drogi krajowej nr 8) oraz Zambrowa (w ciągu dróg krajowych nr 63 i 66).

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot