• 1
  • 2
wtorek, 29 grudzień 2020 17:00

Szczepionka na Covid-19 – kto może się zaszczepić? Czy są przeciwskazania do szczepień?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W sobotę (26 grudnia) w naszym kraju odbyły się pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności specyfik przyjęli medycy, ale już niedługo będzie on dostępny dla wszystkich Polaków. W związku z tym zaczęły pojawiać się pytania. Czy szczepionka na Covid-19 jest bezpieczna? Kto może się zaszczepić i czy są przeciwskazania do szczepień przeciwko koronawirusowi? W poniższym artykule przybliżamy temat.

Szczepionka na Covid-19 w Polsce

Wiele osób z niecierpliwością czekało na pojawienie się szczepionki przeciwko koronawirusowi w Polsce. W końcu została ona opracowana, przeszła wszelkie badania laboratoryjne, została dopuszczona do dystrybucji i trafiła do naszego kraju. Zgodnie z planem, w pierwszej kolejności zostali zaszczepieni pracownicy służby zdrowia, a następnie preparat ma być podawany pracownikom sanepidu oraz Domów Pomocy Społecznej. Następnie szczepionka na Covid-19 ma zostać bezpłatnie udostępniona wszystkim Polakom. Kto może się zaszczepić i czy są jakieś przeciwskazania do szczepień? Jakie są potencjalne skutki szczepionki?

Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki dla kobiet w ciąży, ponieważ są one zakazane. W innych krajach (np. w Wielkiej Brytanii) zalecono dużą ostrożność i nieszczepienie kobiet w ciąży. Sugeruje się również, aby nie zachodzić w ciąże około 2 miesiące po przyjęciu szczepionki.

Szczepionka na Covid-19, a osoby z immunosupresją

Osoby, które mają osłabioną odporność, czyli cierpią na immunosupresję, spowodowaną na przykład leczeniem nowotworów, infekcją HIV czy chorobą AIDS, powinny być zaszczepione. Może to zabezpieczyć je przed ciężkim przebiegiem Covid-19 oraz powikłaniami.

Przeciwskazania do szczepień dzieci

Działanie szczepionki, tak jak w przypadku kobiet w ciąży, nie jest badane na dzieciach. W badaniach klinicznych brała jedynie udział młodzież powyżej 16. roku życia, dlatego dzieciom poniżej tego wieku nie zaleca się przyjmowania szczepionki.

Czy osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi mogą się zaszczepić?

Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi (nadciśnienie, cukrzyca, z choroby płuc) były badane pod względem reakcji na szczepionkę i nie wykazywały innych działań ubocznych innych, niż te, które wykazały badania. Osoby obciążone wyżej wymienionymi chorobami znajdują się w grupie docelowej do szczepień i szczególnie ich potrzebują tych szczepień, ponieważ występuje u nich ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19.

Szczepionka na Covid-19 – czy ozdrowieńcy mogą się szczepić?

Niestety nie wiadomo, czy samo przechorowanie Covid-19 zapewnia uodpornienie oraz skuteczną ochronę przed ponownym zachorowaniem. Ponowne infekcje zdarzały się bardzo rzadko, ale jak wynika z obserwacji, nie jest to zjawisko na wielką skalę.

Co, jeśli zaszczepi się osoba, która w tym momencie przechodzi Covid-19 bezobjawowo?

Testów przed szczepieniami nie będzie, dlatego jeżeli ktoś w momencie szczepienia przechodzi Covid-19 bezobjawowo, nie będzie o tym wiedział. Badania wykazały jednak, że osoby zakażone koronawirusem, a które przyjęły preparat, nie wykazywały innych objawów niepożądanych niż te, które wykazały badania. Szczepionka jest więc dla nich bezpieczna.

Jakie są objawy po przyjęciu szczepionki na Covid-19?

Szczepionkom towarzyszy ból w miejscu iniekcji. Często zgłaszanym objawem są też bóle głowy i ogólne osłabienie. Są to jednak objawy łagodne, które dość szybko ustępują. Część zaszczepionych zgłaszała również dreszcze oraz bóle mięśniowe. Objawy niepożądane występowały tylko u około 10-20 procent szczepionych.

Przypomnijmy, że szczepionka na Covid-19 jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.