• 1
  • 2
  • 3
środa, 30 grudzień 2020 09:18

Upamiętnienie Bitwy Niemeńskiej 1920 roku

Napisane przez AK/PD
fot. Piotr Babulewicz fot. Piotr Babulewicz

Kolejne tablice upamiętniające miejsca Bitwy Niemeńskiej 1920 roku trafiły do podlaskich samorządów. We wtorek (29.12) marszałek Artur Kosicki wręczył je przedstawicielom gmin Giby i Krasnopol oraz powiatów: sejneńskiego i suwalskiego.

- Dziękuję, że chcecie pamiętać, że chcecie kultywować pamięć o tych tak ważnych dla naszej ojczyzny wydarzeniach. – mówił Artur Kosicki, przekazując pamiątkowe tablice – Mam nadzieję, że będą przypominały o bohaterstwie walczących tu żołnierzy i poświęceniu lokalnych społeczności.

Za przywracanie pamięci o Bitwie Niemeńskiej dziękował Artur Łuniewski, wicestarosta suwalski.- Gdyby nie ta bitwa i nie to zwycięstwo, kto wie, jak dalej potoczyłaby się historia Polski i Europy – mówił. Dodał, że tablica zostanie umieszczona w miejscu pochówku dwóch żołnierzy XVI Pułku Ułanów Wielkopolskich – Wawrzyńca Walkowiaka i Stanisława Walotka. Brali oni udział w jednym z epizodów Bitwy Niemeńskiej – powstaniu sejneńskim.

Tablica Bitwy Niemeńskiej 1920 roku upamiętni również miejsca walk i działań wojennych na terenie powiatu sejneńskiego. Tu także toczyły się zacięte boje, a na cmentarzu w Berżnikach spoczywa wielu poległych w tamtym czasie żołnierzy.

Tablice trafią też do gmin Giby i Krasnopol. Karol Szrajbert, wójt Krasnopola, też dziękował za przywracanie pamięci historycznej.
- Świętowaliśmy w 2018 roku odzyskanie niepodległości, ale to te kolejne święta i rocznice pokazują, to jak skomplikowana i nieprosta była to droga.

Akcja upamiętniania miejsc związanych z Bitwą Niemeńską 1920 roku została zainicjowana przez Samorząd Województwa Podlaskiego w związku z 100. rocznicą zwycięstwa nad bolszewikami. Na początku grudnia br. tablice odebrało dziesięciu samorządowców z terenów, na których toczyły się walki i działania podczas Bitwy nad Niemnem 1920 roku.

Łącznie, tablice zostaną umieszczone w czternastu miejscach na terenie całego województwa, miejscach dostępnych ogółowi społeczności, tak aby informowały i przypominały o historii Bitwy Niemeńskiej.

Na każdej z nich jest napis:  
„Miejsce pamięci Bitwy Niemeńskiej 1920 roku - dla upamiętnienia wszystkich, którzy złożyli daninę krwi i życia, w obronie niepodległości i suwerenności naszej ojczyzny, w stulecie chwalebnego zwycięstwa nad bolszewikami, Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki"

 

Aneta Kursa/ Paulina Dulewicz
fot. Piotr Babulewicz
Źródło: Wrota Podlasia

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot