• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 05 styczeń 2021 14:17

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wiadomo, kto podpalił?

Napisała
Policja Podlaska / Facebook Policja Podlaska / Facebook

Dnia 19 kwietnia 2020 roku zaczął się koszmar, którego nikt by się nie spodziewał – zapłonął Biebrzański Park Narodowy. Strażacy dzielnie walczyli z rozprzestrzeniającym się żywiołem, jednak ogromnych strat nie dało się uniknąć. Wszczęto śledztwo w sprawie podpalenia terenów objętych ochroną. Czy w związku z tym dziś znamy już sprawcę bądź sprawców tego okrutnego czynu?

Z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym walczyły setki strażaków z całego kraju. Przez ponad tydzień toczyli oni nierówną oraz morderczą walkę z rozprzestrzeniającym się żywiołem. Było niesamowicie trudno, akcja gaśnicza wymagała wielu poświęceń, aż w końcu, dnia 26 kwietnia, doszło do ugaszenia ognia. Teren musiał być dogaszany jeszcze przez dwa kolejne dni, aby nie doprowadzić do ponownego rozbudzenia się pożaru. Straty, jakie poniosła przyroda, oszacowano na 5 tysięcy hektarów, czyli około 10 procent całej powierzchni Parku. To niewyobrażalna tragedia dla ekosystemu, który będzie musiał się odbudowywać nawet setki lat.

Tego typu incydent nie mógł być pozostawiony bez echa. Wszczęto postępowanie, a śledczy stwierdzili, że do pożaru doszło w skutek podpalenia w kilku miejscach. Rozpoczęły się więc poszukiwania sprawcy bądź sprawców zaprószenia ognia. Niestety nie udało się ich odnaleźć, dlatego Prokuratura Okręgowa w Białymstoku była zmuszona umorzyć postępowanie. Postanowienie nie jest prawomocne, a całą sprawą w dalszym ciągu będzie interesować się prokuratura oraz policja. Czynności nie zostaną zaprzestane – poszukiwania osoby lub osób odpowiedzialnych za podpalenie Parku nadal będą się odbywać.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot