• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 07 styczeń 2021 13:39

Jak przebiegają szczepienia w augustowskim szpitalu?

Napisała

Obecnie sukcesywnie do Polski dostarczane są partie szczepionek, które dystrybuowane są do szpitali węzłowych. W placówkach tych wykonywane są szczepienia pacjentów grupy  „0”, a więc personelu medycznego. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie również przeprowadza szczepienia pracowników służby zdrowia. Jak przebiega cała akcja?

W naszej historii zdarzały się przypadki różnego rodzaju epidemii, z którymi wówczas potrafiliśmy sobie poradzić. Covid 19 przerósł jednak wszelkie oczekiwania. Jego zasięg oraz nieprawdopodobne skutki wymogły na rządzie i branży logistycznej natychmiastowe dostosowanie się do nowych okoliczności. Ponieważ jest to jeden z największych kryzysów zdrowotnych, obejmujący cały świat, wszystkie siły i środki zostały skierowane na walkę z wirusem i ochronę ludzkiego zdrowia i życia.

Wraz z końcem grudnia, kiedy to pierwsza transza szczepionek trafiła do Polski, w naszym kraju rozpoczęły się masowe szczepienia personelu medycznego. Są one przeprowadzane również w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Augustowie. O tym, jak przebiega akcja oraz ile osób udało się już zaszczepić, opowiedziała nam wicedyrektor placówki, pani Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk.

„W naszym szpitalu pracuje 250 osób, łącznie z tymi, którzy przyjeżdżają na pojedyncze dyżury z innych placówek. Z tej liczby 200 osób jest już zaszczepionych. Nie ma takich osób, które odmówiłyby szczepienia. Nie podajemy szczepionki osobom chorym: przeziębionym, kaszlącym, z podwyższoną temperaturą. Również osoby, które przechodziły ostatnio Covid, przez cztery tygodnie wyłączone są ze szczepień, ponieważ posiadają przeciwciała. Później, jeśli wyrażą taką wolę, mogą przyjąć szczepionkę” – poinformowała nas pani dyrektor.

Pytaliśmy szefów augustowskich przychodni, gdzie i kiedy będzie szczepiony ich personel medyczny. Odpowiedzieli, że listy pracowników są sporządzone i obecnie czekają na informacje o terminach szczepień. O to, kiedy nastąpi ich kolej na przyjęcie szczepionki, zapytaliśmy panią Tomaszycką-Bednarczyk.

„Jeżeli chodzi o przychodnie, to rzeczywiście zgłaszają do nas swoje listy, jednak zaczniemy ich szczepić dopiero wówczas, gdy wyszczepimy cały swój personel. Wtedy będziemy zapraszać innych lekarzy, pielęgniarki, stomatologów i pozostały personel poszczególnych przychodni” – wyjaśnia pani doktor.

Ostatnio sporo mówi się o ilości dawek, które można otrzymać z jednej ampułki. Jak informują specjaliści, po rozcieńczeniu zawiesiny szczepionki o objętości 0,45 ml solą fizjologiczną o objętości 1,8 ml, końcowa objętość  wynosi 2,25 ml. Zatem z jednej ampułki można pobrać bezpiecznie 6 dawek szczepionki, po 0,3 ml każda. Nie można jednak łączyć pozostałości leku z różnych fiolek. Ile dawek z jednej ampułki podawanych jest w augustowskiej placówce?

„5 dawek to ta zalecana od samego początku liczba. Zakładając jednak, że igła ma minimalną martwą przestrzeń, a pielęgniarka bardzo precyzyjnie wykona czynność pobierania płynu, to spokojnie z jednej ampułki wychodzi 6 dawek, bez negatywnego wpływu na wartość szczepionki” – informuje pani dyrektor.

W związku z tym, że wkrótce do szczepień przystąpią pacjenci z grupy „1”, zapytaliśmy panią Tomaszycką-Bednarczyk, czy sądzi, że będzie obowiązywała jakaś rejonizacja. Czy pacjent będzie mógł zaszczepić się w dowolnej placówce, przychodni?

„Niestety na razie nie mamy żadnych wytycznych na ten temat. Byliśmy do niedawna jedynym szpitalem węzłowym na powiat, ale ostatnio zgłoszone zostały dodatkowe szpitale węzłowe w okolicy. Na razie wciąż wyszczepiamy pracowników służby zdrowia” – mówi pani dyrektor.

Jak zapewniła nas pani Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk, świadomość zdrowotna u personelu jest wysoka, a szczepienia w SPZOZ w Augustowie przebiegają sprawnie i bez zakłóceń.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot