• 1
  • 2
piątek, 08 styczeń 2021 13:33

W konfrontacji z zimą

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Niemal każdego roku słyszymy w mediach, że zima zaskoczyła drogowców. Wystarczy, że nocą spadnie śnieg, a bardzo często rano drogi stają się nieprzejezdne, zaś mieszkańcy miast ślizgają się na chodnikach, wychodząc z domów. Czy tegoroczne pierwsze oblodzenia oraz śniegi zdążyły już dać się we znaki Powiatowemu Zarządowi Dróg w Augustowie? Postanowiliśmy się tego dowiedzieć.

Chociaż od kilku lat w wielu miejscach Polski śnieg nie jest zbyt częstym widokiem, to jednak zdecydowana większość firm odpowiedzialnych za odśnieżanie dokonuje przeglądów technicznych posiadanego sprzętu i pojazdów przeznaczonych do tego celu. Wyżej wymienione przeglądy odbywają się już w październiku i listopadzie, aby w razie potrzeby sprzęt mógł wyjechać na ulice i drogi. Pojazdy zostają dokładnie skontrolowane i w miarę potrzeb usuwane są ich ewentualne usterki. Pługosolarki, pługopiaskarki i pługi do odśnieżania chodników czekają gotowe do pracy, aby  nikt nie mógł firmom drogowym zarzucić tego, że zima znowu zaskoczyła. Dobrze zarządzane firmy całodobowo monitorują stan ulic oraz aktualne prognozy pogody.

O to, jak do zimy przygotowany jest Powiatowy Zarząd Dróg w Augustowie, zapytaliśmy dyrektora, pana Daniela Hiero.

„Zasady przygotowania sprzętu do zimy są zawsze takie same. Dokonane zostały niezbędne przeglądy i na chwilę obecną mogę powiedzieć, że jesteśmy gotowi na zimowe wyzwania. Posiadamy wystarczającą ilość własnego sprzętu oraz wystarczającą liczbę pracowników, aby w razie potrzeby podjąć się odśnieżania ulic naszego miasta. Ponieważ obsługujemy również drogi powiatowe, posiłkujemy się pomocą firm zewnętrznych. Na chwilę obecną, po przeprowadzonych przetargach, mamy podpisane 10 takich umów” – poinformował nas pan Daniel Hiero.

Pytaliśmy również pana dyrektora o to, jakie są role i obowiązki mieszkańców miasta w odśnieżaniu chodników.

„Zasady postępowania właścicieli posesji określa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz uchwała rady miasta w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Augustów. Odśnieżanie i posypywanie piaskiem chodników przy posesjach prywatnych należy do obowiązków ich właścicieli. Na osiedlach mieszkalnych, przy blokach, obowiązki te spoczywają na zarządcy danego terenu, np. na spółdzielni mieszkaniowej, KODREM-ie albo prywatnych firmach, którym wspólnoty zlecają administrowanie. W miejscach, które należą do Powiatowego Zarządu Dróg, robi to nasza firma. Jednak duży procent odśnieżania chodników podczas zimy należy do mieszkańców" – mówi pan Hiero.

Czego zatem życzyć dyrektorowi firmy w związku ze zbliżającą się zimą?

„Jako drogowiec, oczywiście życzyłbym sobie, aby tego śniegu nie było za dużo, jednak miło jest popatrzeć na widoki, jakie przynosi ze sobą zimowa pora roku. Ponadto życzyłbym wszystkim zdrowia, bo gdy zdrowie dopisuje, wszystko staje się proste i łatwe do pokonania”.

Zatem życzymy drogowcom zdrowia i lekkiej zimy.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.