• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 11 styczeń 2021 14:28

Nie segregujesz śmieci? Dostaniesz mandat!

Napisała

Segregacja śmieci to w dobie dbania o środowisko naturalne konieczność. Cały czas jednak obowiązek ten nie jest przestrzegany przez wielu ludzi. Rząd wpadł na pomysł egzekwowania tego wymogu – tworzy projekt nowelizacji ustawy, według którego każdy, nie tylko właściciel nieruchomości, ale nawet lokator mieszkania, zapłaci mandat za niewypełnianie obowiązku segregowania odpadów komunalnych.

Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma zawierać klauzulę, według której grzywna za niesegregowanie śmieci będzie grozić również wytwórcom odpadów, czyli między innymi lokatorom.

Na czym dokładnie i w praktyce będzie polegała nowelizacja ustawy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz jak będzie egzekwowane łamanie zawartych w niej przepisów? Otóż lokator, który zostanie przyłapany np. na wyrzucaniu szklanej butelki do pojemnika na plastik, zostanie ukarany mandatem.

Jeśli projekt nowelizacji ustawy, który zakłada wprowadzenie indywidualnej odpowiedzialności za segregowanie odpadów w zabudowie wielorodzinnej wejdzie w życie, trzeba będzie bardzo się pilnować, udając się z workiem śmieci do osiedlowego kontenera. Nawet najmniejszy błąd może nas bowiem pozbawić pewnej ilości gotówki.

Kontrolowanie mieszkańców, którzy wyrzucają śmieci będzie jednak możliwe dopiero w momencie, gdy gmina „zapewni techniczne możliwości identyfikacji odpadów komunalnych wytwarzanych w poszczególnych lokalach". Co to dokładnie oznacza? Otóż chodzi po prostu o oznaczanie worków na odpady za pomocą specjalnych kodów. Ten pomysł da możliwość wprowadzenia indywidualnej odpowiedzialności za niesegregowanie odpadów. W tej chwili sankcje w postaci podwyższonej opłaty są nakładane przez gminę wyłącznie na właściciela nieruchomości, wspólnotę lub spółdzielnię. W momencie, gdy worki będą oznaczone, będzie można ukarać tych lokatorów, którzy nie segregują śmieci, a dokładniej tych, którzy złożyli deklarację, czyli właścicieli lokalów lub osoby faktycznie go zamieszkujące lub użytkujące.

Nowe przepisy oraz związany z nimi mandat mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot