Urządzenia do ogrzewania zewnętrznych tarasów możemy kojarzyć z hotelowych i restauracyjnych ogródków – za ich pomocą właściciele starają się przedłużyć sezon. Czy możemy to rozwiązane wykorzystać u siebie?
Jak najbardziej. Parasole grzewcze doskonale sprawdzają się także na przydomowych tarasach i w ogrodach zimowych. Dzięki nim nie musimy rezygnować z relaksu na zewnątrz, nawet gdy temperatura znacząco spadnie i ciepły koc jest już niewystarczający.
Parasol grzewczy. Jak wyglÄ…da?
Wykorzystuje się je do ogrzewania nie tylko przestrzeni zewnętrznych, ale też dużych hal, a więc ich konstrukcja musi być solidna. Najczęściej parasole grzewcze wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej (ewentualnie malowanej proszkowo). Ich wysokość nie przekracza 3 m, a u góry są zwieńczone daszkiem, który ułatwia odpowiednie rozchodzenie się ciepła, a także chroni urządzenie przed deszczem – to od nieco bierze się nazwa, bo daszek przypomina czaszę parasola.
Rodzaje parasoli grzewczych
Jeśli chodzi o parasole grzewcze, które możemy zastosować na swoim tarasie, opcji mamy wiele, o czym najłatwiej przekonać się, przeglądając ofertę sklepów m.in. na https://ogrodosfera.pl/parasole-grzewcze. Każdy z rodzajów różni się nieco właściwościami, a dwa najważniejsze typy to:
- parasole grzewcze elektryczne,
- parasole grzewcze gazowe.
WiszÄ…cy elektryczny promiennik grzewczy na tarasie fot. Ogrodosfera.pl
Parasole grzewcze elektryczne
Jest zasilany energią elektryczną i może pobierać od 900 W nawet do 2100 W. Warto zwrócić na to uwagę, gdy wybieramy parasol grzewczy dla siebie, ponieważ będzie wpływało to na koszty użytkowania. Regulowanie temperatury w tego typu urządzeniu jest łatwe i można dostosować je do potrzeb użytkownika właściwie jednym ruchem pokrętła. Co więcej, elektryczny parasol grzewczy emituje ciepło właściwie już od pierwszej minuty, a do tego pozwala zmienić kąt jego wytwarzania i nakierować strumień ciepłego powietrza tam, gdzie jest potrzebne. Niestety urządzenie to wymaga podłączenia do źródła prądu, co w niektórych przypadkach może być problematyczne.
Zalety parasoli grzewczych elektrycznych:
- mniejszy rozmiar i poręczność urządzenia,
- łatwiejsze regulowanie temperatury i kąta jej padania,
- efekt grzania odczuwalny od razu po włączeniu,
- możliwość dowolnego montażu np. do sufitu.
Minusy parasoli grzewczych elektrycznych:
- konieczność bliskości źródła zasilania,
- ryzyko zwarcia, gdy używamy urządzenia w ogrodzie,
- wysokie koszty regularnego użytkowania.
Gazowy parasol grzewczy fot. Ogrodosfera.pl
Parasole grzewcze gazowe
Ogrzewa, wykorzystując do tego gaz z butli znajdującej się z reguły w podstawie parasola grzewczego. Jedna butla to najczęściej około 50 godzin regularnego grzania, choć wiele zależy od tego, jak używamy urządzenia i jaką pojemność ma zbiornik na gaz. Tutaj również jest możliwość regulowania temperatury, choć nieco mniej precyzyjna. Za to przewagą gazowego parasola grzewczego jest to, że ciepło wytwarzane jest na większej powierzchni, a więc jedno urządzenie wystarcza do ogrzania nawet bardzo dużej altany czy ogrodu zimowego. Płomień skryty jest pod specjalną czaszą, a użytkowania ogrzewacza i wymiana butli jest nieskomplikowana. Niestety urządzenie jest zdecydowanie większe i cięższe, co może stanowić problem np. w jego przenoszeniu.
Zalety parasoli grzewczych gazowych:
- znacznie efektywniejsze grzanie większej powierzchni,
- brak niewygodnych i plÄ…czÄ…cych siÄ™ kabli,
- działa, nawet gdy nie mamy dostępu do prądu.
Minusy parasoli grzewczych gazowych:
- waga i wielkość, przez które urządzenie jest mniej poręczne,
- mniej precyzyjna regulacja temperatury,
- konieczność regularnego napełniania butli gazem,
- wyłącznie do użytku na zewnątrz,
- efekt odczuwalny dopiero kilka minut po uruchomieniu.
Jaki parasol grzewczy wybrać?
JeÅ›li chcemy wyposażyć swój taras w parasol grzewczy, powinniÅ›my zwrócić uwagÄ™ na kilka kwestii, które pomogÄ… wybrać urzÄ…dzenie odpowiednie dla naszych potrzeb.Â
Warto zadać sobie kilka pytań:
- Czy w danym miejscu mamy dostęp do prądu? - Jeśli nie, możemy zastosować tylko urządzenie na gaz.
- Czy rozmiar urządzenia jest dla nas ważny? Zdecydowanie poręczniejsze, łatwiejsze w przenoszeniu i montażu są ogrzewacze elektryczne.
- W jakich warunkach będziemy korzystać z parasola? - Ten gazowy jest mniej odporny na wiatr, za to elektryczny może spowodować zwarcie, gdy dostanie się do niego woda.
- Czy będziemy korzystać z niego tylko na zewnątrz? - Jeśli nie, wybierzmy parasol grzewczy zasilany prądem.
Pod uwagę możemy wziąć też dodatkowe funkcje np. oświetlenie, zmiana koloru światła, regulacja temperatury czy opcje montażu.