Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 styczeń 2021 18:00

Gazowy czy elektryczny? Jaki parasol grzewczy wybrać?

Napisane przez RED

Jesienny wieczór na tarasie to nic przyjemnego, gdy robi się zimno. Wystarczy jednak zaopatrzyć się urządzenie takie jak parasol grzewczy, aby umilić sobie nieco chłodniejsze wieczory na zewnątrz. Jaki typ parasola wybrać: gazowy czy elektryczny?

Urządzenia do ogrzewania zewnętrznych tarasów możemy kojarzyć z hotelowych i restauracyjnych ogródków – za ich pomocą właściciele starają się przedłużyć sezon. Czy możemy to rozwiązane wykorzystać u siebie?

Jak najbardziej. Parasole grzewcze doskonale sprawdzają się także na przydomowych tarasach i w ogrodach zimowych. Dzięki nim nie musimy rezygnować z relaksu na zewnątrz, nawet gdy temperatura znacząco spadnie i ciepły koc jest już niewystarczający.

Parasol grzewczy. Jak wygląda?

Wykorzystuje się je do ogrzewania nie tylko przestrzeni zewnętrznych, ale też dużych hal, a więc ich konstrukcja musi być solidna. Najczęściej parasole grzewcze wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej (ewentualnie malowanej proszkowo). Ich wysokość nie przekracza 3 m, a u góry są zwieńczone daszkiem, który ułatwia odpowiednie rozchodzenie się ciepła, a także chroni urządzenie przed deszczem – to od nieco bierze się nazwa, bo daszek przypomina czaszę parasola.

Rodzaje parasoli grzewczych

Jeśli chodzi o parasole grzewcze, które możemy zastosować na swoim tarasie, opcji mamy wiele, o czym najłatwiej przekonać się, przeglądając ofertę sklepów  m.in. na https://ogrodosfera.pl/parasole-grzewcze. Każdy z rodzajów różni się nieco właściwościami, a dwa najważniejsze typy to:

 • parasole grzewcze elektryczne,
 • parasole grzewcze gazowe.

wiszacy promiennik grzewczy na tarasie

Wiszący elektryczny promiennik grzewczy na tarasie fot. Ogrodosfera.pl

Parasole grzewcze elektryczne

Jest zasilany energią elektryczną i może pobierać od 900 W nawet do 2100 W. Warto zwrócić na to uwagę, gdy wybieramy parasol grzewczy dla siebie, ponieważ będzie wpływało to na koszty użytkowania. Regulowanie temperatury w tego typu urządzeniu jest łatwe i można dostosować je do potrzeb użytkownika właściwie jednym ruchem pokrętła. Co więcej, elektryczny parasol grzewczy emituje ciepło właściwie już od pierwszej minuty, a do tego pozwala zmienić kąt jego wytwarzania i nakierować strumień ciepłego powietrza tam, gdzie jest potrzebne. Niestety urządzenie to wymaga podłączenia do źródła prądu, co w niektórych przypadkach może być problematyczne.

Zalety parasoli grzewczych elektrycznych:

 • mniejszy rozmiar i poręczność urządzenia,
 • łatwiejsze regulowanie temperatury i kąta jej padania,
 • efekt grzania odczuwalny od razu po włączeniu,
 • możliwość dowolnego montażu np. do sufitu.

Minusy parasoli grzewczych elektrycznych:

 • konieczność bliskości źródła zasilania,
 • ryzyko zwarcia, gdy używamy urządzenia w ogrodzie,
 • wysokie koszty regularnego użytkowania.

gazowy parasol grzewczy

Gazowy parasol grzewczy fot. Ogrodosfera.pl

Parasole grzewcze gazowe

Ogrzewa, wykorzystując do tego gaz z butli znajdującej się z reguły w podstawie parasola grzewczego. Jedna butla to najczęściej około 50 godzin regularnego grzania, choć wiele zależy od tego, jak używamy urządzenia i jaką pojemność ma zbiornik na gaz. Tutaj również jest możliwość regulowania temperatury, choć nieco mniej precyzyjna. Za to przewagą gazowego parasola grzewczego jest to, że ciepło wytwarzane jest na większej powierzchni, a więc jedno urządzenie wystarcza do ogrzania nawet bardzo dużej altany czy ogrodu zimowego. Płomień skryty jest pod specjalną czaszą, a użytkowania ogrzewacza i wymiana butli jest nieskomplikowana. Niestety urządzenie jest zdecydowanie większe i cięższe, co może stanowić problem np. w jego przenoszeniu.

Zalety parasoli grzewczych gazowych:

 • znacznie efektywniejsze grzanie większej powierzchni,
 • brak niewygodnych i plączących się kabli,
 • działa, nawet gdy nie mamy dostępu do prądu.

Minusy parasoli grzewczych gazowych:

 • waga i wielkość, przez które urządzenie jest mniej poręczne,
 • mniej precyzyjna regulacja temperatury,
 • konieczność regularnego napełniania butli gazem,
 • wyłącznie do użytku na zewnątrz,
 • efekt odczuwalny dopiero kilka minut po uruchomieniu.

Jaki parasol grzewczy wybrać?

Jeśli chcemy wyposażyć swój taras w parasol grzewczy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą wybrać urządzenie odpowiednie dla naszych potrzeb. 

Warto zadać sobie kilka pytań:

 1. Czy w danym miejscu mamy dostęp do prądu? - Jeśli nie, możemy zastosować tylko urządzenie na gaz.
 2. Czy rozmiar urządzenia jest dla nas ważny? Zdecydowanie poręczniejsze, łatwiejsze w przenoszeniu i montażu są ogrzewacze elektryczne.
 3. W jakich warunkach będziemy korzystać z parasola? - Ten gazowy jest mniej odporny na wiatr, za to elektryczny może spowodować zwarcie, gdy dostanie się do niego woda.
 4. Czy będziemy korzystać z niego tylko na zewnątrz? - Jeśli nie, wybierzmy parasol grzewczy zasilany prądem.

Pod uwagę możemy wziąć też dodatkowe funkcje np. oświetlenie, zmiana koloru światła, regulacja temperatury czy opcje montażu.