Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 styczeń 2021 13:22

Czy augustowski szpital znów będzie hybrydowym?

Napisała

Szpitale, które decyzją wojewodów zostały przekształcone na jednoimienne, mają szansę na zmianę w hybrydowe. Do tej pory szpitale covidowe nie mogły przyjmować innych pacjentów. Okazało się jednak, że obecnie obłożenie łóżek przez pacjentów z Covid-19 w wielu szpitalach jest mniejsze, dlatego władze oraz dyrektorzy tych placówek rozważają możliwość uruchomienia niektórych oddziałów dla innych pacjentów.

Czy pacjenci nie będą mieli obaw przed zgłaszaniem się na te oddziały? Wcześniej wielu z nich zrezygnowało z  zaplanowanych operacji i zabiegów, w obawie przed  trafieniem do szpitala, jednak jest dość liczne grono tych, którzy dopytują o możliwość powrotu i leczenia się u swojego lekarza.

Czy w augustowskim szpitalu również planuje się otwarcie niektórych oddziałów dla chorych niecowidowych? Poprosiliśmy dyrektora SPZOZ, Danutę Zawadzką, o informacje na ten temat.

„Pan wojewoda wydał decyzję o przekształceniu naszego szpitala w jednoimienny i jak do tej pory nie zwolnił nas z tej decyzji. Wciąż musimy zapewniać 145 łóżek covidowych, 8 na intensywnej terapii oraz 2 stanowiska z respiratorami. Dane na dzień dzisiejszy, to 76 pacjentów zakażonych i 4 podejrzanych o zakażenie. Czekamy na wyniki testów. Jeśli chodzi o udostępnienie szpitala dla innych pacjentów, to jesteśmy na etapie rozważania takiej opcji. Nie mogę na razie nic konkretnego powiedzieć, ponieważ decyzja należy do wojewody. Póki co, cały sztab naszego personelu rozważa logistyczne rozwiązania pod względem naszych możliwości lokalowych i kadrowych. Przedstawimy zarządowi naszą propozycję, jednak, jak mówiłam, decyzję podejmie wojewoda. Mam nadzieje, że do końca tygodnia tę decyzję otrzymamy” – poinformowała nas pani dyrektor.

Spytaliśmy również o szczepienia personelu szpitala. Czy pierwsza dawka została już podana pracownikom?

„Pierwsze szczepienie mamy już za sobą. Początkowo na pierwszy etap zapisało się niewiele osób, ale po jakimś czasie ta lista się poszerzyła. Druga dawka zostanie podana naszemu personelowi 20 – 21 stycznia. Z pewnością wszyscy poczują się wtedy bezpieczniej, nie będzie obaw przed zakażeniem” – informuje dyrektor szpitala.

Również starosta Jarosław Szlaszyński podzielił się z nami swoim zdaniem na wyżej wymieniony temat.

„Jak wiadomo, decyzję o przekształceniu augustowskiego szpitala w jednoimienny podjął wojewoda, zatem on również zadecyduje o ewentualnych zmianach w funkcjonowaniu placówki. Obecnie dokonywana jest przez szpital analiza poziomu zachorowań, obłożenia szpitala oraz aktualnych potrzeb. Jeżeli zapadnie decyzja pana wojewody, ukaże się odpowiedni komunikat na ten temat”.