Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 styczeń 2021 16:22

Powikłania po szczepieniach na Covid-19 – rząd wypłaci rekompensaty

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Minister zdrowia podał kwoty, jakie otrzymają osoby, u których wystąpią powikłania po szczepieniach na Covid-19. Tzw. Fundusz Kompensacyjny ma być zabezpieczeniem Polaków w przypadku pojawienia się niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ile wyniosą rekompensaty?

Powikłania po szczepieniach na Covid-19 – rekompensaty

Niepożądane odczyny po szczepieniach (NOP) to bardzo rzadkie zjawisko. Zdarza się jednak, że po podaniu preparatu, pacjent odczuwa jego niekorzystne działanie. W takim przypadku może złożyć proces powództwa cywilnego, aby na drodze sądowej ubiegać się o odszkodowanie, które uzależnione jest od indywidualnej wyceny szkody. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że proces ten może być długotrwały, a także może znacznie uszczuplić zawartość portfela. Na dodatek finalnie sprawa może zakończyć się bez oczekiwanych rezultatów. Nie w każdym bowiem przypadku trzeba otrzymać to, o co się ubiegamy.

Tak było do tej pory. Teraz rząd chce zmienić podejście do całej sytuacji i uprościć oraz przyspieszyć proces wypłaty odszkodowań za powikłania po szczepieniach na Covid-19. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z tym zostanie powołany Fundusz Kompensacyjny, który ma zabezpieczyć obywateli w przypadku pojawienia się NOP.

Kto otrzyma odszkodowanie?

Czy każdy, kto zauważy u siebie działania niepożądane wynikające z przyjęcia szczepionki otrzyma odszkodowanie? Otóż nie! Uprawnieni do wypłaty rekompensaty będą jedynie ci, którzy będą wymagali hospitalizacji przez 14 dni lub osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji przez 14 dni.

Minister zdrowia podkreślił jednak, że tego typu reakcje na szczepionkę występują bardzo rzadko. Na tę chwilę, na ponad 250 tysięcy zaszczepionych przeciwko Covid-19 Polaków, odnotowano jedynie 37 przypadków NOP. Wśród nich były 32 przypadki łagodne, 4 poważne oraz 1 ciężki. Adam Niedzielski poinformował, że w tej chwili jedynie jedna osoba w naszym kraju kwalifikuje się do wypłaty takiej rekompensaty.

Powikłania po szczepieniach na Covid-19 – ile wyniosą rekompensaty?

Wysokość rekompensaty związanej z powikłaniami poszczepiennymi będą się wahać w granicach od 10 do 100 tysięcy złotych. Wnioski o wypłatę odszkodowania będą składane do Rzecznika Praw Pacjenta i docelowo będą mogły być wysyłane zarówno listownie, jak i drogą elektroniczną. Ile będzie trzeba czekać na decyzję w sprawie przyznania świadczenia kompensacyjnego? Zapewnienia są takie, że pacjent, który miał powikłania po szczepieniach na Covid-19, najdłużej poczeka na taki dokument 60 dni. Jeśli zaś decyzja będzie odmowna będzie miał 30 dni na odwołanie się.

Plany rządu dotyczące ustawy od 2022 roku mają swoim zakresem objąć wszystkie szczepienia ochronne.