Wydrukuj tę stronę
środa, 13 styczeń 2021 16:33

Jak przebiegają testy przesiewowe augustowskich nauczycieli?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji oraz Ministra Zdrowia, 18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych. W związku z tym w placówkach trwają przygotowania do rozpoczęcia zajęć. Co jednak z testami przesiewowymi? Czy w Augustowie we wszystkich szkołach już się one odbyły? Sprawdziliśmy.

Przygotowania do powrotu uczniów do szkół trwają, ponieważ w placówkach cały czas musi być przestrzegany reżim sanitarny. Wytyczne dla szkół opracowane przez GIS i MZ są bardzo podobne do tych, które obowiązywały we wrześniu 2020 roku. Określone zostały ogólne zasady organizacji zajęć, higieny, dezynfekowania pomieszczeń, organizowania posiłków w stołówkach szkolnych oraz procedur postępowania w przypadku zakażeń.

Równolegle, od 11 do 15 stycznia, odbywają się również testy przesiewowe dla nauczycieli klas młodszych oraz pracowników administracji i obsługi. Są one dobrowolne i bezpłatne. Osoby, które będą miały pozytywny wynik testu, będą poddane 10-dniowej kwarantannie. Niestety do testów nie zostali zakwalifikowani nauczyciele przedszkoli, co wzbudziło wśród nich spore niezadowolenie. Zapisy na listy są już zakończone, ale w Augustowie testy przesiewowe pracowników szkół jeszcze nie wszędzie się odbyły. Niektóre placówki cały czas czekają na wyznaczenie terminu.

„Utworzono już listy nauczycieli i pracowników szkoły. Łącznie jest to 31 osób. Czekamy na termin testów. Wytyczne w związku z powrotem dzieci do szkoły pokrywają się w zasadzie z tymi, które otrzymaliśmy wcześniej. Bardzo się cieszymy, że uczniowie znowu będą z nami w szkole, aczkolwiek są obawy, gdyż zachorowań w kraju jest wciąż bardzo dużo” – poinformował nas zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Augustowie, pan Piotr Pawluczuk.

W innej augustowskiej placówce nauczyciele również są gotowi do testów.

„Jak wiadomo, testy są dobrowolne, nie są obowiązkowe. Mamy listę, jednak jest na niej tylko kilka osób, gdyż ozdrowieńców nie testujemy. Wcześniej dużo nauczycieli chorowało, więc oni również nie będą poddani testom. Warunki powrotu uczniów klas I-III dostosowujemy zgodnie z odgórnymi wytycznymi” – przekazał nam dyrektor kolejnej z miejskich szkół.

Chociaż nauczyciele przedszkoli nie są na razie objęci testami, czekają na nie.

„Jesteśmy trochę pozostawieni samym sobie, ale nie buntujemy się, jesteśmy zdyscyplinowani i cierpliwie czekamy na swoją kolej” – mówi dyrektor jednego z augustowskich przedszkoli.