Wydrukuj tę stronę
środa, 13 styczeń 2021 17:00

ZUS przypomina - termin upływa już za dwa dni!

Napisane przez KK

15 stycznia upływa termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. To kolejne wsparcie dla określonej grupy  przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa.

- Tarcza 6.0 rozszerzyła możliwość zwolnienia ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień ubiegłego roku na kolejnych przedsiębiorców. Warunkiem jest m.in. spadek przychodu o 75 proc. za pierwszy miesiąc objęty wnioskiem w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Od 30 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. wnioski w tej sprawie mogą składać hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także organizatorzy turystyki – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wszystkie wnioski o zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone. Jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki.

Od blisko roku Zakład realizuje wsparcie, które dociera do wielu podmiotów. Łączna pomoc z ZUS sięga ok 30 mld złotych. Zwolnionych ze składek zostało ponad 2 mln firm na ponad 13 mld złotych. Zakład przekazał na konta  do tej pory ok. 2,7 mln świadczeń postojowych na ponad 5,3 mld złotych.

- W województwie podlaskim ze wsparcia polegającego na umorzeniu składek skorzystało ponad 45 tys. przedsiębiorców na łączną kwotę przekraczającą 325 mln zł. W ramach świadczenia postojowego rozpatrzyliśmy pozytywnie 67 tys wniosków, a na rachunki bankowe przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne trafiło ponad 131,6 mln zł.

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować również o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej 6.0. W tym przypadku wnioski można składać do końca stycznia. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego