• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 18 styczeń 2021 14:46

Rekordowe mrozy na Podlasiu zatrzymały powrót dzieci do szkół

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Siarczyste mrozy opanowały całą Polskę, jednak najsilniej zima uderzyła w Podlasie. Najzimniej było minionej nocy, z 17-go na 18-go stycznia – temperatura osiągnęła tu nawet -33 stopnie Celsjusza. Ta mroźna aura spowodowała zamknięcie szkół w regionie. Dzieci, które dziś (18 stycznia) po dłuższej przerwie miały wrócić do zajęć stacjonarnych, musiały zostać w domach.

Meteorolodzy z IMGW od kilku dni ostrzegają przed silnymi mrozami w całej Polsce. Zimowa aura najbardziej dotknęła wschód naszego kraju, gdzie minionej nocy odnotowano aż -33 stopnie Celsjusza. Mróz nadal się utrzymuje i taka sytuacja ma potrwać do środy (20 stycznia). Według aktualnych prognoz w środę słupki rtęci mają pokazywać już temperatury nieco powyżej zera.

Magdalena Pękala z Biura Prognoz IMGW w Białymstoku podała, że na Podlasiu najniższe temperatury odnotowano w Jabłonowie-Wypychach (-26,5 st. C), w Suwałkach (-26,4 st. C) oraz w Białymstoku (-25,4 st. C). Najniższa temperatura przy gruncie była w Białymstoku (-33 st. C) oraz w Suwałkach (-32 st. C).

Bardzo silny mróz, który wystąpił dziś rano w miejscowości Sztabin oraz Suchowola spowodował odwołanie zajęć dla uczniów klas I-III, którzy mieli wrócić do placówek i w końcu zacząć uczestniczyć w zajęciach stacjonarnie. Jednak dyrektorzy szkół, w porozumieniu z wójtem, podjęli decyzję o wstrzymaniu zajęć. Nie wszystkie kuratoria zgodziły się, aby w tych dniach dzieci kontynuowały naukę zdalną. W takim przypadku wolne dni będą musiały odrobić w późniejszym terminie.

„Dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeśli temperatura zewnętrzna o godzinie 21:00 w dwóch kolejnych dniach wynosi -15 stopni Celsjusza lub jest niższa. Oparłem się na art.. 18 tego rozporządzenia, zawieszając na dwa dni zajęcia klas I-III , „0” i oddziału 5-latków. W klasach młodszych mamy w szkole 66 uczniów. Nie otrzymałem zgody na nauczanie zdalne, dlatego te dwa dni będziemy musieli odpracować” – poinformował nas pan Marek Marciniak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Karola Brzostowskiego w Sztabinie.

Zapytaliśmy również pana dyrektora, jak w jego placówce przedstawia się sytuacja dotycząca koronawirusa.

„Jeśli chodzi o testy na Covid-19, to w szkole poddały się im 22 osoby: nauczyciele oraz pracownicy obsługi” – powiedział pan Marciniak.

W Zespole Placówek Oświatowych w Suchowoli zajęcia również dziś się nie odbyły. Porozmawialiśmy o tym z dyrektor placówki, panią Małgorzatą Wasiluk.

„Opierając się na rozporządzeniu z dnia 31 grudnia 2002 roku, w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, napisałam pismo, że ze względu na niską temperaturę, określoną w wyżej wymienionym rozporządzeniu, w porozumieniu z organem prowadzącym zawieszam zajęcia stacjonarne na jeden dzień i przechodzimy na nauczanie zdalne. W klasach I-III mamy w szkole 106 uczniów i 11 nauczycieli, a w „zerówce” 39 dzieci, dwóch wychowawców, katechetę oraz nauczyciela muzyki. Jeśli kuratorium oświaty wyda polecenie odpracowania tego jednego dnia, to odpracujemy, ale na razie nie dostałam żadnej informacji na ten temat” – informuje pani Wasiluk.

„Jeśli chodzi o testy na Covid-19, to nie wszyscy się im poddali, ale zdecydowana większość tak” – dodała nasza rozmówczyni.

W gminie Suchowola z powodu silnych mrozów odwołano także zajęcia w szkołach podstawowych w Chodorówce Nowej i Czerwonce.

Czy w Augustowie dzieci klas I-III bez problemu wróciły do nauki stacjonarnej? O sytuacji w mieście rozmawialiśmy z panią Anitą Szostak, kierownik Wydziału Edukacji i Sportu w Augustowie.

„Wszystkie szkoły podstawowe, klasy I-III, rozpoczęły dziś naukę według planu. W szkołach działają również stołówki. Kilka dni przed rozpoczęciem zajęć testy na Covid-19 wykonało 54 nauczycieli, w tym 1 miał wynik pozytywny. Na obecność koronawirusa przebadało się również 37 osób z administracji i obsługi – jedna osoba miała wynik pozytywny” – mówi pani Szostak.

Na dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się przed godziną 12:00, kurator oświaty Beata Pietruszka poinformowała, że w województwie podlaskim w poniedziałek (18 stycznia) do nauki stacjonarnej wróciło ponad 32 tysiące uczniów klas I-III.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot