Wydrukuj tę stronę
wtorek, 19 styczeń 2021 11:43

W oczekiwaniu na Tarczę 7.0 - można składać wnioski o odroczenie płatności składek

Napisane przez KK

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów Tarczy antykryzysowej 7.0, mogą już teraz składać wnioski o odroczenie terminu płatności składek za styczeń 2021 r. np. o miesiąc, czy dwa.

 Aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem rządu wprowadzającym tzw. tarczę antykryzysową 7.0. Przewiduje ono m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za grudzień ubiegłego roku i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD.
Po wejściu w życie przepisów przewidujących zwolnienie z opłacania składek grudzień 2020 r lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r., płatnicy działający pod określonymi kodami PKD uwzględnionymi w Tarczy antykryzysowej 7.0, będą mogli wystąpić z wnioskiem w tym zakresie.

- W sytuacji, gdy przedsiębiorca złożył lub złoży wniosek o odroczenie przed terminem płatności składek, a miał zawartą umowę, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Ulga ta będzie udzielana bez opłaty prolongacyjnej. – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jeżeli przedsiębiorca wcześniej złoży wniosek i nie dojdzie jeszcze do zawarcia umowy o odroczenie składek za styczeń 2021 r., wówczas w pierwszej kolejności będzie rozpatrywany wniosek o zwolnienie ze składek. Jeżeli umowa o odroczenie została zawarta to pierwszeństwo w tej sytuacji ma wniosek o zwolnienie z opłacanie składek. Wówczas płatnicy otrzymają informacje o anulowaniu umowy o odroczenie.

Płatnik może również zdecydować się na opłacenie składki za grudzień lub styczeń w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za te miesiące. Wówczas opłacone składki zostaną mu zwrócone. Jeżeli natomiast okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za grudzień lub za styczeń i opłaci je po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO). Będzie mógł także wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty.