Zmarła w wieku 96 lat. Pisali dla niej tacy tekściarze jak: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski czy Jeremi Przybora. W ciągu swojego życia śpiewała, tańczyła, brała udział w rewiach. W młodości była związana z Teatrem Polskim w Białej, na Śląsku. Koncertowała w kraju i za granicą. W 1999 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2005 roku władze Augustowa przyznały pani Marii Koterbskiej Medal za zasługi dla Augustowa, czyli najwyższe wyróżnienie przyznawane przez samorząd. W taki sposób piosenkarka została ambasadorką miasta.
Jakie były okoliczności powstania piosenki „Augustowskie noce”? W 1954 roku dwaj autorzy tekstów, Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert, zapytali Marię Koterbską, czy była kiedyś na Mazurach. Odpowiedź brzmiała: „nie”. Zmartwieni panowie oznajmili, że bardzo żałują, ponieważ mają dla pani Marii utwór o Mazurach. Piosenkarka dużą wagę przywiązywała do słów, a te ją zauroczyły. Była w nich pogoda, wakacje, zapach wody, a także widoki tych nieznanych dla niej miejsc. Poetycki tekst, „kolorowy sierpień” i melodia, która od pierwszych nut zachwyciła panią Marię spowodowały, że w 1959 roku, wraz z orkiestrą Edwarda Czernego, nagrała piosenkę „Augustowskie noce”. Utwór stał się ponadczasowym przebojem. Aż trudno uwierzyć, że ma on już ponad 60 lat, a kolejne pokolenia wciąż go znają i śpiewają.
„Ty przechowasz tę muszelkę, znalezioną nad Wigrami, długo szumieć będzie jeszcze, ożywiona wspomnieniami”.
Oddajmy hołd tej wybitnej artystce i tak jak w piosence, zachowajmy ją w swojej pamięci.