• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 19 styczeń 2021 23:02

Nie żyje królowa polskiego swingu, ambasadorka Augustowa

Napisała
YouTube / ajgieTVretro YouTube / ajgieTVretro

Królowa polskiego swingu, tak o niej mówiono. Maria Koterbska – profesjonalna, elegancka, z klasą, z nieskazitelną dykcją i niezwykłym czarem, jaki wokół siebie roztaczała, najpopularniejsza w latach 50. i 60. piosenkarka. Znana ze swoich niezapomnianych przebojów, takich jak: „Serduszko puka w rytmie cha-cha”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Bo mój chłopak piłkę kopie” czy „Augustowskie noce”.

Zmarła w wieku 96 lat. Pisali dla niej tacy tekściarze jak: Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski czy Jeremi Przybora. W ciągu swojego życia śpiewała, tańczyła, brała udział w rewiach. W młodości była związana z Teatrem Polskim w Białej, na Śląsku. Koncertowała w kraju i za granicą. W 1999 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2005 roku władze Augustowa przyznały pani Marii Koterbskiej Medal za zasługi dla Augustowa, czyli najwyższe wyróżnienie przyznawane przez samorząd. W taki sposób piosenkarka została ambasadorką miasta.

Jakie były okoliczności powstania piosenki „Augustowskie noce”? W 1954 roku dwaj autorzy tekstów, Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert, zapytali Marię Koterbską, czy była kiedyś na Mazurach. Odpowiedź brzmiała: „nie”. Zmartwieni panowie oznajmili, że bardzo żałują, ponieważ mają dla pani Marii utwór o Mazurach. Piosenkarka dużą wagę przywiązywała do słów, a te ją zauroczyły. Była w nich pogoda, wakacje, zapach wody, a także widoki tych nieznanych dla niej miejsc. Poetycki tekst, „kolorowy sierpień” i melodia, która od pierwszych nut zachwyciła panią Marię spowodowały, że w 1959 roku, wraz z orkiestrą Edwarda Czernego, nagrała piosenkę „Augustowskie noce”. Utwór stał się ponadczasowym przebojem. Aż trudno uwierzyć, że ma on już ponad 60 lat, a kolejne pokolenia wciąż go znają i śpiewają.

„Ty przechowasz tę muszelkę, znalezioną nad Wigrami, długo szumieć będzie jeszcze, ożywiona wspomnieniami”.

Oddajmy hołd tej wybitnej artystce i tak jak w piosence, zachowajmy ją w swojej pamięci.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot