• 1
  • 2
  • 3
środa, 20 styczeń 2021 15:30

Augustowianie mogą pomóc pani Basi

Napisała
Facebook / Podaruj szpik Basi Facebook / Podaruj szpik Basi

Już w najbliższy piątek (22 stycznia) w Augustowie pojawi się mobilny krwiobus, w którym będzie można oddać próbkę krwi i zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Wszystko to, aby pomóc chorej na białaczkę Basi Szantar.

Pani Basia Szantar o tym, że jest chora na ostrą białaczkę limfoblastyczną usłyszała, gdy miała 16 lat. Z chorobą walczyła przez długie cztery lata – wtedy zwyciężyła.

„Byłam najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Zmagania z tą chorobą pokazały mi, co tak naprawdę w życiu się liczy i jest ważne. Wiem, że rodzina i zdrowie to są najważniejsze wartości. Założyłam wspaniałą rodzinę, mam kochającego męża, cudowne dzieci, przyjaciół, znajomych i dobrą pracę. Cieszyłam się każdym dniem i myślałam, że tak już będzie zawsze... Że mój mały cud będzie trwał... Stało się jednak inaczej” – relacjonuje swoje przeżycia pani Basia.

Po raz drugi diagnoza ostrej białaczki limfoblastycznej została u pani Basi stwierdzona w grudniu 2020 roku. Od lekarza usłyszała wtedy, że jedyną jej szansą na walkę z chorobą jest przeszczep szpiku. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia pani Basia otrzymała kolejne złe informacje – nikt z jej rodziny nie może być dla niej dawcą szpiku. Chora musi otrzymać szpik od niespokrewnionego dawcy, czyli od swojego bliźniaka genetycznego.

Niestety pani Basia po raz drugi jest zmuszona rozpocząć walkę o życie. Mówi, że jest jednak na to w pełni gotowa. „Zakładam bokserskie rękawice i staje do walki na ringu o wszystko”.

Już w najbliższy piątek (22 stycznia) mieszkańcy Augustowa oraz okolic mają szansę pomóc pani Basi Szantar. W tym dniu w Augustowie pojawi się bowiem mobilny krwiobus. Będzie on dostępny przed Osiedlowym Domem Kultury przy ul. Hożej 2A od godziny 8:30 do 12:00. W tym czasie będzie można oddać tam próbkę krwi oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku.

Rejestracja nie trwa długo. Należy jedynie wypełnić ankietę, odbyć krótką konsultację z lekarzem i oddać niewielką ilość krwi (10 ml) do badania, która może być pobrana np. z palca. Próbki krwi będą badane pod kontem zgodności antygenów pomiędzy dawcą a biorcą. Ważne: dawcą szpiku mogą być osoby w wieku 18-50 lat! Grupa krwi nie ma żadnego znaczenia, aby zostać dawcą dla pani Basi.

Jednak sama krew również jest ogromnie potrzebna. Pani Basia, przy ostrej białaczce limfoblastycznej, często potrzebuje przetoczenia krwi – otrzymywała ją już kilkukrotnie. Jej grupa krwi to 0 RH+. Krew oddajemy ze wskazaniem: BARBARA SZANTAR, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 24A, 15-276 Białystok.

Więcej o całej akcji, która prowadzona jest, aby pomóc pani Basi, można przeczytać na Facebooku pod tym linkiem: https://www.facebook.com/Dar.szpi.B.S.2020/

Pod postami pojawiają się liczne pozytywne komentarze osób, które są gotowe oddać swój szpik.

„Właśnie się zapisałam…, może to ja będę tym Cudem! Nie poddawaj się! Trzeba zawsze walczyć do końca!”

„Jestem w bazie dawców, jeżeli mogłabym pomóc, jestem na to gotowa z otwartym sercem. Wierzę, że się uda”.

„Też się zarejestrowałam. W tak dużej grupie, Basiu, na pewno znajdzie się dawca. Buziaczki”.

Akcję wspierają również liczne organizacje, np. Augustowski Kub Morsów, Akademia Piłkarska Sparta czy załoga z Ośrodka Krechowiak. Na swoich profilach na Facebooku do rejestracji w bazie dawców szpiku zachęcają również gwiazdy, m.in. zespół T.Love i Muniek Staszczyk, zespół Lady Pank, Krzysztof Skiba, Anna Wyszkoni, zespół Molesta Ewenement, Pectus, Wilki, Ania Dabrowska czy Marcin Meller.

Podaruj szpik Basi – zarejestruj się! https://www.dkms.pl/pl/podaruj-szpik-basi

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot