• 1
  • 2
  • 3
środa, 20 styczeń 2021 18:00

Kiedy zima da znak na wędkowanie podlodowe w Augustowie? [ZDJĘCIA]

Napisała

Wędkarstwo podlodowe, jak sama nazwa wskazuje, jest to łowienie ryb spod lodu, praktykowane na zamarzniętych akwenach wodnych. Ten rodzaj sportu, czy raczej pasja, cieszy się dość dużym zainteresowaniem. W Polsce zasady połowu spod lodu określa regulamin opracowany przez Polski Związek Wędkarski.

Wiercąc przeręble na zamarzniętych jeziorach należy pamiętać, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł, w szczególności zimą. Oprócz ryzyka utonięcia pod lodem, ze względu na mróz, grożą też odmrożenia i hipotermia. Zatem należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Jednak wędkarstwo podlodowe to przede wszystkim wspaniały sposób na wypoczynek oraz wielka frajda dla pasjonatów tego zajęcia. Wspaniałe warunki do realizowania takiego hobby stwarzają jeziora wokół Augustowa. Wielokrotnie Polski Związek Wędkarski, którego prezesem jest augustowski radny, prezes PZW, pan Mieczysław Szczerbakow, organizował zawody wędkowania podlodowego, a także był organizatorem Mistrzostw Polski w Wędkarstwie Podlodowym. Jakie plany ma PZW na bieżący sezon? W końcu zima nadeszła i na jeziorach oraz rzekach jest lód.

„Z przykrością musze powiedzieć, że zawodów w tym sezonie nie będzie. Wprawdzie lód jest, ale niestety za słaby, ponieważ aby bezpiecznie wejść na zamarznięte akweny, wymagana jest 15-centymetrowa grubość lodu. Co roku organizowaliśmy Mistrzostwa Koła pod nazwą „Cztery dziury”. Odbywały się również zawody otwarte dla wszystkich chętnych z całej Polski. Mieliśmy uczestników nawet z gór. Oczywiście można łowić indywidualnie, ale jest to już ryzyko wędkarza. Do tego jeszcze niezbędna jest licencja na jezioro, na wodę i karta wędkarska. Na Necku, można łowić okonia, leszcza i płotkę. Szczupak w tej chwili ma okres ochronny, będzie można go łowić dopiero od 1 maja” – mówi prezes PZW.

„Z niecierpliwością i obawą czekamy na lato. Z obawą, ze względu na pandemię. Co roku, już od pięciu lat, nasze Koło jest organizatorem Dnia Dziecka. To wspaniała zabawa dla dzieciaków. Naszą czołową imprezą, związaną z wędkowaniem, jest „Rodzinny dzień z wędką”. W tych zawodach biorą udział parami małżeństwa, rodzeństwa, rodzic z dzieckiem, czy dziecko z dziadkiem. Ostatnim razem bawiły się aż 72 pary. Nasz przyjaciel, współorganizator i sponsor imprezy, Ryszard Iwaszkiewicz, uświetnia naszą zabawę poczęstunkiem, funduje nagrody i udostępnia teren przy hotelu Karmel” – opowiada nasz rozmówca.

„Wracając do wędkowania podlodowego, to mam nadzieję, że będą jeszcze takie zimy, które pozwolą nam na rozwijanie tego fantastycznego hobby i osiągania sukcesów w tego rodzaju zawodach, jak to bywało w ubiegłych latach” – dodaje Mieczysław Szczerbakow.

W galerii przedstawiamy zdjęcia z zawodów, które odbywały się w poprzednich latach. Wszystkie fotografie pochodzą ze strony Polskiego Związku Wędkarskiego w Augustowie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot