Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 styczeń 2021 13:22

Zaszczepisz się raz, będziesz musiał to robić co rok

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Jakiś czas temu w Polsce ruszyły pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jak długo będzie chronić szczepionka? Czy szczepienie na Covid-19 będzie trzeba powtarzać co roku? Wszystko na to wskazuje.

Na jak długo wystarczy zaszczepienie się przeciwko Covid-19? Czy przyjmując szczepionkę raz, będzie trzeba powtarzać ją co roku? Takich pytań wśród społeczeństwa pojawia się coraz więcej. Minister zdrowia Andrzej Niedzielski poinformował o dwóch wariantach. Optymistyczna wersja jest taka, że szczepionka ochroni nas przez okres dwóch lat. Druga wersja, niestety dość prawdopodobna, to wystąpienie mutacji koronawirusa, która wychodzi poza zakres oddziaływania szczepienia. W takim przypadku należy zaszczepić się co roku – podobnie jak na grypę.

Na tę chwilę kluczem do sukcesu jest zaszczepienie jak największej liczby Polaków. Eksperci twierdzą, że aby przerwać epidemię, preparat powinno przyjąć około 60-80 procent populacji. Nie wszyscy są jednak pozytywnie nastawieni do szczepienia. Badania statystyczne wykazały, że tylko połowa Polaków deklaruje, że przyjmie szczepionkę. Jest to jednak zbyt mało, aby skutecznie przerwać masowe zakażenia.

Przypominamy, że pierwsze szczepienie miało miejsce dnia 27 grudnia 2020 roku. Wyznaczono poszczególne etapy podawania specyfiku. W pierwszej kolejności preparat przyjmują osoby najbardziej narażone na zakażenie, czyli m.in. pracownicy szpitali, stacji sanitarno-epidemiologicznych, Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, aptek czy rodzice wcześniaków.