• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 25 styczeń 2021 15:29

Luzowanie obostrzeń od 1 lutego? W pierwszej kolejności pracę wznowią sklepy detaliczne i centra handlowe

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Czy rząd zdecyduje się na poluzowanie części obostrzeń od 1 lutego? Jeśli tak się stanie, to w pierwszej kolejności pracę będą mogły wznowić sklepy detaliczne i centra handlowe. Kiedy zapadnie decyzja o luzowaniu bądź wydłużeniu restrykcji?

„Mamy nadzieję, że luty będzie miesiącem, w którym będziemy mogli powoli uwalniać przede wszystkim sprzedaż detaliczną i centra handlowe, a w ślad za tym również inne obszary gospodarcze. Czekamy na decyzje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jesteśmy gotowi do wdrożenia protokołów bezpieczeństwa dla ponad 40 branż” – poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Najprawdopodobniej w tym tygodniu zapadnie decyzja, czy z początkiem lutego dotychczas obowiązujące restrykcje zostaną poluzowane, czy wydłużone o kolejne tygodnie. Będzie ona uzależniona m.in. od statystyk dotyczących zakażeń i zgonów oraz sytuacji epidemiologicznej w całej Europie, która jest obecnie trudna. Zielonego światła ze strony rządu oczekują przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy w całym kraju decydują się już na wznawianie działalności mimo zakazów.

„Zależy nam na tym, aby gospodarka była uwalniana jak najszybciej. Pod uwagę brane są różne warianty – zarówno punktowe odmrażanie gospodarki, jak również całościowe, w poszczególnych etapach. Wszystko uzależnione jest od Narodowego Programu Szczepień, jak również od sytuacji epidemicznej w Europie” – mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Według niej, jeśli rząd zdecyduje się na poluzowanie części obostrzeń z początkiem lutego, to w pierwszej kolejności pracę będą mogły wznowić sklepy detaliczne i centra handlowe. Końca dobiegają też prace nad zaktualizowaniem protokołów bezpieczeństwa, do których poszczególne branże będą musiały się dostosować, wznawiając działalność.

„Jesteśmy gotowi do wdrożenia protokołów bezpieczeństwa dla ponad 40 branż, jesteśmy już na etapie ich ostatnich aktualizacji. Bierzemy pod uwagę metraż, liczbę osób, przepustowość, która musi być zachowana, jak również czas, który dana liczba osób może spędzać w jednym miejscu. To są podstawowe kryteria, które bierzemy pod uwagę, aby zapewnić komfort zarówno przedsiębiorców, jak i klientów” – mówi Olga Semeniuk.

Duża część przedsiębiorców, wbrew rządowym zakazom, już teraz decyduje się na wznowienie działalności. W całej Polsce punktowo otwierają się m.in. restauracje, hotele, obiekty rozrywkowe i usługowe. Część z nich na nowo uruchamia działalność w ramach zorganizowanych akcji, jak Góralskie Veto czy #OtwieraMY, którą wsparła Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej. Według szacunków IGGP po 18 stycznia działalność wznowiło nawet 20 tysięcy lokali gastronomicznych.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot