• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 25 styczeń 2021 16:29

Rząd będzie miał dostęp do kont Polaków? Trwają prace w resorcie finansów

Napisane przez RED
pixabay.com pixabay.com

Czy nowy system, nad którym aktualnie trwają prace w resorcie finansów spowoduje, że konta bankowe Polaków będą mogły być w bardzo łatwy sposób weryfikowane i śledzone przez rząd?

W resorcie finansów trwają prace nad Systemem Informacji Finansowej, który pozwoli odpowiednim służbom i instytucjom w krótkim czasie ustalić, w jakich bankach Polacy mają konta oraz czy korzystają ze skrytek bankowych lub kont maklerskich. Jak tłumaczy rząd, ma to być narzędzie do walki z poważnymi przestępstwami. Istnieją jednak obawy i duże ryzyko, że narzędzie to będzie wykorzystywane także w innych, błahych sprawach i będzie nadużywane.

Obecnie polskie i europejskie służby mają dostęp do informacji o aktywach posiadanych przez obywateli, ale uzyskanie ich zabiera sporo czasu. System Informacji Finansowej, który jest w tej chwili opracowywany, ma ułatwić i przyspieszyć pozyskiwanie tych danych. Nowe przepisy powinny być wdrożone do sierpnia 2021 roku.

System Informacji Finansowej będzie centralną bazą, w której zbierane będą informacje na temat wszystkich środków finansowych, jakie przechowują w instytucjach finansowych Polacy. Powstaje on po to, aby policja oraz służby specjalne mogły w łatwy sposób zlokalizować, gdzie kto trzyma pieniądze. System nie będzie jednak służył do sprawdzania, ile mamy środków, na co je wydajemy i jaki ostatni przelew zrobiliśmy, tylko zlokalizowaniu, w jakim banku znajdują się pieniądze konkretnej osoby.

W Systemie Informacji Finansowej będą gromadzone, przetwarzane i udostępniane informacje o otwartych i zamkniętych rachunkach, obejmujących rachunki w bankach, SKOK-ach i innych podmiotach, rachunki papierów wartościowych, a także rachunki zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi. Będą w nim także dane o umowach o udostępnieniu skrytek sejfowych.

Informacje z SInF będą wykorzystywane do realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury oraz służb – nie tylko Policji, ale także Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Rozwiązanie, nad którym aktualnie pracuje rząd, nie jest jednak pozbawione zagrożeń. Istnieje ryzyko, że prędzej czy później informacje wyciekną i będą wykorzystywane w sprawach, które nie wiążą się z przestępstwem. Już teraz służby mogą niemal legalnie pozyskiwać wszelkie informacje na temat naszej aktywności, mogą zakładać podsłuchy i robią to kilkadziesiąt razy dziennie, w zasadzie bez realnej weryfikacji ze strony sądu. Do informacji na temat naszej lokalizacji, sieci połączeń służby mają dostęp bez jakiejkolwiek kontroli i korzystają z tego bardzo często.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot