• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 25 styczeń 2021 20:26

Starostwo nie wyremontuje Zygmuntowskiej, Kopernika i Łaziennej do 2025 roku

Napisała

Dnia 18 stycznia odbyła się XVIII Sesja Rady Powiatu Augustowskiego. Samorządowcy debatowali między innymi o Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Powiatu Augustowskiego na lata 2021 – 2025. Jakie środki zostały przewidziane dla Augustowa?

Kolejny rok ulice Zygmuntowska, Kopernika i Łazienna w Augustowie nie zostały przewidziane do remontu w powiatowym budżecie. Nie ma tej inwestycji ani w roku 2021, ani w wieloletnim planie inwestycyjnym na lata 2021- 2025. Z planowanego przez Starostwo Powiatowe 16-milionowego budżetu na inwestycje jedynie ¼  przypadła dla miasta Augustowa.

Najwięcej kontrowersji, według radnego Michała Kotarskiego budzi fakt, iż plan inwestycyjny nie był konsultowany ze wszystkim radnymi i brakuje przede wszystkim kluczowych inwestycji drogowych w mieście Augustów.

„Jestem przeciw Wieloletniemu Planowi Inwestycyjnemu. Plan został przygotowany przez Zarząd, a powinien być przygotowany wspólnie ze wszystkimi radnymi. Ja z tej uchwały mam przede wszystkim jeden obraz dla mieszkańców mojej Gminy Miasta Augustów, że do roku 2025 w tym planie nie znajdują się ulica Zygmuntowska, Łazienna i Kopernika, na którą jest sporządzona w ubiegłej kadencji dokumentacja i to jest sygnał dla mieszkańców, że w przeciągu 5 lat nie będzie tej inwestycji” – informuje Michał Kotarski.

Według starosty Jarosława Szlaszyńskiego, ulica Zygmuntowska nie spełnia kryteriów ulicy powiatowej. Natomiast, jak twierdzi starosta, „w ulicy Łaziennej trzeba ułożyć media miejskie”. „Czy jest wola miasta, aby je położyć i partycypować w tej inwestycji?” – pytał podczas sesji radnego Kotarskiego starosta Szlaszyński.

Sprawę remontu ulic poruszył w swoim wpisie na oficjalnym profilu Zastępca Burmistrza Miasta Augustowa Filip Chodkiewicz.

„Powiat ma też od wczoraj wieloletni plan inwestycyjny, w którym niestety próżno szukać remontu ulicy Zygmuntowskiej, Kopernika, czy Łaziennej. Najwyraźniej według zarządu i większości radnych wcale z tymi ulicami nie jest tak źle. Szkoda, bo z uchwalonych wczoraj dokumentów wynika, że o remontach tych ulic należy być może zapomnieć przynajmniej do roku 2025” – możemy przeczytać we wpisie.

Zapytaliśmy pana Filipa Chodkiewicza o opinię na ten temat.

„Budżet uchwalany jest przez Radę Powiatu, a więc to radni decydują o jego kształcie. Ponadto, w Augustowie mieszka 50 procent mieszkańców powiatu i w naszym mieście robią zakupy, przyjeżdżają do lekarzy, uczestniczą w imprezach. Nurtuje mnie pytanie, jak czują się wybrani przez mieszkańców miasta radni powiatu, głosując za takim budżetem. Taka refleksja dotrze do augustowian i będą się w końcu zastanawiać, kogo obdarzyli swoim zaufaniem. Jedynie radny Michał Kotarski i radna Elżbieta Puczyłowska nie poparli takich propozycji rozdziału środków. Tylko oni pamiętają skąd pochodzą. Jeśli chodzi o ulice Zygmuntowską, Łazienną i Kopernika, to ich remontu mieszkańcy nie doczekają się aż do 2025 roku. Miasto ma swoje ulice zaplanowane w miejskim budżecie do remontu, więc nie możemy inwestować w to, co w zakresie swoich zadań ma Powiat. Na ten rok w budżecie miasta zaplanowaliśmy inwestycje na 41 milionów złotych, zatem swoich zadań mamy bardzo dużo” – mówi Filip Chodkiewicz.

Czy mieszkańcy ulic leżących w centrum Augustowa doczekają się ich remontu szybciej niż po 2025 roku? Radny Kotarski zapowiedział, że będzie apelował do władz Powiatu o zmianę decyzji i szybszy remont ulicy Zygmuntowskiej, Kopernika i Łaziennej.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot