• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 26 styczeń 2021 15:31

Petycja "TAK dla drogi ekspresowej SUWAŁKI - AUGUSTÓW - BIAŁYSTOK"

Napisane przez RED

W związku z kluczowym czasem podejmowania decyzji co do przebiegu budowy łącznika między Via Balticą, a Via Carpatią młodzi społecznicy z Suwałk wyszli z inicjatywą przedstawienia głosu mieszkańców Suwałk, Suwalszczyzny, powiatu augustowskiego, sokólskiego i sejneńskiego w tej sprawie.

"Jeden z wariantów jest bowiem o wiele bardziej korzystny dla mieszkańców tych regionów – to trasa z Białegostoku przez Korycin, Suchowolę, Sztabin i Augustów do Suwałk. W treści petycji podajemy konkretne argumenty, które zdecydowanie przewyższają te za innym przebiegiem tej drogi" – mówi Piotr Rydzewski, jeden z inicjatorów akcji.

"Dlatego też, aby pokazać głos mieszkańców naszego regionu, zachęcamy do zapoznania się z treścią petycji i jej podpisania. To bardzo ważne, aby wspólnie działać o dobro mieszkańców naszych małych ojczyzn" – dodaje Grzegorz Izbicki.

"Dwa największe miasta w województwie podlaskim muszą być ze sobą dobrze skomunikowane. Wariant Białystok – Augustów – Suwałki jest o wiele bardziej korzystny dla naszego regionu, niż Białystok – Ełk" – wskazuje Piotr Wasilewski, jeden z inicjatorów petycji.

"Widzimy ile dobrego przynosi naszemu regionowi budowa trasy Via Baltica i Via Carpatia. To przede wszystkim lepsze połączenia z Warszawą. Obecnie realizowana jest budowa trasy S61 (Via Baltica) z Budziska, przez Suwałki, Ełk, Łomżę do Warszawy. Nie możemy natomiast zapominać o połączeniach wewnątrzwojewódzkich" - zaznacza Damian Izbicki.

Podpisy mieszkańców województwa pod petycją zbierane są na stronie internetowej pod linkiem: https://citizengo.org/pl/signit/184907/view . Prowadzone jest również wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1533167603555563 .

Poniżej zamieszczamy pełną treść petycji.

PETYCJA

Reprezentując podpisanych pod petycją mieszkańców Województwa Podlaskiego, pochodzących w
szczególności z regionów suwalskiego, augustowskiego, sejneńskiego i sokólskiego składamy
petycję w sprawie wyboru wariantu przebiegu trasy drogi ekspresowej (łącznik między Via Balticą, a Via Carpatią) z Białegostoku do Suwałk przez Augustów.

Zauważalny jest znaczący rozwój infrastruktury drogowej we wschodniej części Polski, również w Województwie Podlaskim, co wcześniej przez lata było zapomniane i pomijane. Właśnie dlatego tak cenne są inwestycje w Polsce wschodniej. Obwodnice miast, m.in. Suwałk, Szczuczyna, Stawisk będące częścią trasy S61, połączenie Białegostoku z Warszawą trasą S8, budowa i planowanie trasy Via Carpatia od południa województwa do przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej, a także Via Baltica z Łomży do przejścia granicznego w Budzisku powoduje duży rozwój regionu, tranzytu i komfortu podróżowania mieszkańców i przyjezdnych.

W ostatnim czasie rozpędu nabiera planowanie i realizacja budowy trasy, która ma połączyć stolicę Województwa Podlaskiego z trasą S61, łącząc tym samym dwa największe miasta w województwie (Suwałki i Białystok) trasą ekspresową po raz pierwszy w historii. Branych pod uwagę jest wiele
koncepcji przebiegu trasy, dwie najpoważniejsze z nich to Białystok - Ełk - Suwałki oraz Białystok - Augustów - Suwałki. Większość argumentów przemawia za drugą opcją. My, podpisani niżej mieszkańcy województwa optujemy i apelujemy o wybór wariantu przebiegu drogi ekspresowej z Białegostoku do Suwałk przez Augustów.

Jest to bardzo ważny korytarz komunikacyjny Województwa Podlaskiego łączący wiele
miejscowości oraz jedne z głównych i większych miast województwa - Suwałk i Augustowa z jego stolicą - Białymstokiem (a więc dwa największe miasta w Województwie Podlaskim: Białystok i Suwałki). Budowa trasy przez Augustów zapewniłaby bezpośrednie połączenie i najkrótszy wariant komunikacji północy województwa z jego centrum i stolicą. Południe Podlasia będzie połączone i skomunikowane Via Carpatią, jego zachód Via Balticą. Suwalszczyzna, Augustowszczyzna i ich regiony również potrzebują takiej możliwości.

Droga ekspresowa Białystok - Augustów - Suwałki pozwoliłaby na rozwój całego województwa, w
szczególności miejscowości leżących w przebiegu tej trasy - Suwałk, Augustowa, Sztabina,
Suchowoli, Korycina, a także będących w pobliżu - Sejn, Lipska czy Dąbrowy Białostockiej. Wielu mieszkańców tego obszaru uczy się w szkołach średnich, studiuje lub pracuje w Białymstoku oraz między wymienionymi miejscowościami. W stolicy województwa znajduje się wiele urzędów, instytucji wojewódzkich, a także szpitali, obiektów usługowych i handlowych, z których często korzystają mieszkańcy całego regionu. Trasa ułatwiłaby komunikację dużej części województwa.

Województwo Podlaskie to także wiele regionów turystycznych - Augustów, Suwalszczyzna, parki narodowe m.in. Wigierski, Biebrzański, parki krajobrazowe np. Suwalski, a także Puszcza Augustowska, czy Knyszyńska. O każdej porze roku przybywa tu wielu turystów, trasa przez te rejony przyciągnęłaby wielu Polaków i pozwoliłaby na rozwój turystyki oraz lokalnych przedsiębiorców.

Przy budowie tak wielkich inwestycji jak droga ekspresowa należy pamiętać o ekologii i ochronie środowiska. Wariant trasy Białystok - Augustów - Suwałki pozwoliłby na przebicie się przez Biebrzański Park Narodowy w jego najwęższym punkcie w okolicach Sztabina. Wierzymy, że nowoczesne rozwiązania technologiczne i inżynieryjne pozwoliłby na jak najskuteczniejszą ochronę tego obszaru. Trasa w tym wariancie jest również krótsza o kilkadziesiąt kilometrów, co obniża zużycie paliwa i czas emisji spalin, przyczyniając się w znaczący sposób do ochrony środowiska.

Do tej pory wielu mieszkańców musi borykać się z setkami przejeżdżających codziennie tirów i samochodów pod oknami swoich domów na trasie drogi krajowej nr 8. Droga ekspresowa
pozwoliłaby na przeniesienie tranzytu z dala od zabudowań i byłaby wariantem najszybszej
komunikacji między miejscowościami w Województwie Podlaskim.

Uprzejmie prosimy o przychylne rozpatrzenie naszego apelu. Wszelkie ustalenia i odpowiedziprosimy przesyłać drogą mailową na wskazane wyżej adresy.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot