• 1
  • 2
  • 3
środa, 27 styczeń 2021 10:16

SOK zaprasza do sieci na film o Władysławie Niewęgłowskim

Napisane przez AM

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na filmową opowieść o twórczości Władysława Niewęgłowskiego. Obszerną wystawę prac pochodzącego z Suwałk i cenionego na świecie artysty prezentuje aktualnie Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20 SOK. Premiera filmu odbędzie się w czwartek, 28 stycznia o godz. 17.00 w sieci na kanałach ośrodka oraz na antenie lokalnej telewizji.

 

Pandemiczne ograniczenia zmusiły organizatora przekrojowej wystawy malarstwa Władysława Niewęgłowskiego do odłożenia w czasie planowanego spotkania autorskiego. Aktualny reżim sanitarny nadal uniemożliwia organizację tego typu wydarzeń z udziałem publiczności. Stąd pomysł na filmowe podsumowanie nie tylko trwającej wystawy, ale dotychczasowej twórczości autora prac prezentowanych w suwalskiej galerii.

"Z uwagi na brak informacji odnośnie długości trwania pandemicznych ograniczeń, nie mogliśmy zaplanować spotkania z artystą w galerii, na czym najbardziej nam zależało. Zdecydowaliśmy zatem wspólnie, że spróbujemy przenieść wydarzenie do sieci w sposób, który umożliwi miłośnikom twórczości Władysława Niewęgłowskiego nie tylko obejrzenie wystawy, ale także spotkanie z jego imponującym dorobkiem twórczym. Film powstał w ścisłej współpracy z panem Niewęgłowskim, który udostępnił nam unikatowe materiały ze swojego archiwum." - mówi Agnieszka Małka z SOK. - "Po premierze w sieci będzie również można obejrzeć prezentowane w GSW Chłodna 20 prace. Zachęcam, żeby nie poprzestawać na ich obejrzeniu online o po otwarciu instytucji sztuki sztuki odwiedzić naszą galerię. Obrazy Władysława Niewęgłowskiego, z ich kolorami i fakturą, najlepiej oglądać na żywo."

Film będzie można obejrzeć w czwartek, 28 stycznia 2021 r. o godz. 17.00 na kanale YouTube i profilu Facebook Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz na antenie lokalnej stacji telewizyjnej. Po premierze filmu SOK udostępni w sieci również prezentację z aktualnej wystawy.

Władysław Niewęgłowski studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Waltosia, prace dyplomowe zostały zakupione przez Contemporary Art Gallery w Wenecji. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Swoją twórczość prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Portretowaną przez niego rzeczywistość charakteryzuje intrygująca dychotomia, subtelność i brutalność, delikatna, jakby pastelowa aura i drastyczna, czasem ironiczna pointa. Dzieła artysty znalazły godne miejsce w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Wystawa "Władysław Niewęgłowski. Malarstwo" jest prezentowana w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza 71 od 10 grudnia 2020 r. do 11 kwietnia 2021 r.

 

SOK

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot