• 1
  • 2
środa, 27 styczeń 2021 13:58

Szczepienie przeciwko Covid-19 – jak się przygotować?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W Polsce od 27 grudnia trwają szczepienia przeciwko koronawirusowi. Osoby, które cały czas czekają jeszcze na swoją kolej, zadają sobie pytanie – jak należy przygotować się do wizyty? Jak będzie przebiegało szczepienie przeciwko Covid-19? Co należy zabrać ze sobą do punktu szczepień? Co wolno, a czego kategorycznie nie można robić przed zabiegiem? Rozwiewamy wątpliwości.

Szczepienie przeciwko Covid-19 to dla wielu osób bardzo duże przeżycie, któremu towarzyszy ogromny stres. Jest to poniekąd spowodowane niewiedzą, która dotyczy przygotowania się do wizyty w punkcie. Aby bez nerwów i na spokojnie przeżyć szczepienie, warto zapoznać się z poniższym poradnikiem.

Co zabrać ze sobą do punktu szczepień?

Ważne, aby w chwili odbywania wizyty w punkcie szczepień mieć przy sobie dowód osobisty. Należy mieć na uwadze, że przed przyjęciem specyfiku będziemy musieli wypełnić specjalną ankietę oraz podpisać zgodę na szczepienie, dlatego te osoby, które noszą okulary do czytania, powinny mieć je ze sobą.

Czego nie trzeba mieć przy sobie podczas wizyty w punkcie szczepień?

Kiedy stawiamy się w punkcie szczepień nie potrzebujemy mieć ze sobą dokumentacji medycznej leczenia pacjenta, zaświadczeń od specjalistów ani spisu leków, które przyjmujemy. WAŻNE – osoby, które są w trakcie odbywania chemioterapii i przyjmują silne leki immunosupresyjne, powinny powiadomić o tym fakcie pracownika punktu szczepień. Zabieg nie może być w takim przypadku przeprowadzony.

Czy ankietę można wypełnić wcześniej w domu?

Kwestionariusz ankiety otrzymujemy na miejscu, przed podaniem szczepionki. Jeśli jednak wolimy wypełnić dokument na spokojnie, w zaciszu własnego domu, jest to możliwe. Należy to zrobić na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-covid-19

Jak przygotować się na szczepienie przeciwko Covid-19?

Przed szczepieniem należy zachowywać się normalnie. Zjeść śniadanie (jeśli taki mamy nawyk) oraz przyjąć wszystkie leki, które przyjmujemy na stałe. Szczególną uwagę należy zwrócić jedynie na ubiór. Nie powinno się w tym dniu ubierać zbyt obcisłych bluzek. Z uwagi na to, że preparat wstrzykiwany jest w mięsień naramienny, należy najbardziej ułatwić dostęp do ramienia. WAŻNE – jeśli obserwujemy u siebie objawy infekcji (gorączka, bóle mięśni) nie stawiajmy się na szczepienie. O tym, że źle się czujemy poinformujmy telefonicznie pracownika punktu.

Dzień szczepienia – jak przebiega procedura?

W dniu szczepienia należy stawić się o wyznaczonej godzinie. Nie zaleca się, aby przychodzić dużo wcześniej, aby nie doprowadzać do gromadzenia się dużej ilości osób w punkcie szczepień. Można przyjść z osobą towarzyszącą, jednak najlepiej nie zabierajmy ze sobą więcej niż jednej osoby. Po przybyciu na miejsce okazujemy dowód osobisty, wypełniamy ankietę, zostaje z nami przeprowadzony krótki wywiad, składamy podpis pod zgodą na otrzymanie szczepionki, a następnie wykonywany jest zabieg. Po zaszczepieniu pozostajemy na około 20-minutowej obserwacji, po czym udajemy się do domu. Po zabiegu należy zachowywać się normalnie, a jeśli zaobserwujemy u siebie jakieś niepokojące objawy, możemy skonsultować się z lekarzem.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.