• 1
  • 2
  • 3
środa, 27 styczeń 2021 14:47

Nie tylko Kozi Rynek

Napisane przez KC
Nadleśnictwo Augustów Nadleśnictwo Augustów fot. Marek Węgrzynowicz

Rzecz jasna, że tytułowy Kozi Rynek jest dla Nadleśnictwa Augustów sztandarowym obiektem historycznym i centralnym punktem nie tylko obchodów rocznicowych Powstania Styczniowego, ale i wielu działań w zakresie edukacji historyczno-patriotycznej.

Działalność oddziału Wawra była motywem realizowanych w roku 2018 interaktywnych lekcji historii w cyklu „Leśne ślady na drodze do niepodległości”. Do niej też nawiązywały rekonstrukcje organizowane przy okazji „Nocnego Biegu Powstańca”, powstałego z inicjatywy Stowarzyszenia WODA-LAS z Płaskiej. We wszystkich tych, ale i w  kilku innych okolicznościach wspomagała nas Grupa Rekonstrukcji Historycznych Garnizonu Suwałki pod dowództwem Dyrektora Muzeum Okręgowego w Suwałkach Pana Jerzego Brzozowskiego.  Kawalerzyści z Suwałk włączali się w nasze działania całkowicie bezinteresownie, w związku z czym, rzec można zaciągnęliśmy u nich swego rodzaju dług honorowy. Do jego częściowej spłaty dostaliśmy możność w minioną niedzielę 24 stycznia. Poproszeni o wzmocnienie pocztu powstańczej kawalerii – Krakusów w rajdzie na Górę Szubieniczną w Suwałkach, dla uczczenia pamięci straconych tam Powstańców, zdołaliśmy wystawić cztery szable.

Z zachowaniem wszelkich antycovidowych rygorów, w zimowej scenerii choć przy siąpiącej od świtu do nocy mżawce, po licznych perturbacjach stanęliśmy w szyku na modlitwę pod strzelistymi krzyżami pomnika. Dość liczna obecność przedstawicieli mediów (a z uwagi na pogodę nie było to dla nich łatwe), daje nadzieję na szersze przypomnienie Polakom wydarzeń lat 1863-64, a zwłaszcza bezwarunkowego i bezkompromisowego rozumienia patriotyzmu przez ofiary ok. 1200 bitew i potyczek tego okresu, blisko 700 straconych, 38 tysięcy zesłanych i 10 tys. zmuszonych emigrować.

A sposób myślenia Polaków tamtej epoki oddaje znakomicie piosenka ludowa „Krakus”, której druga zwrotka brzmi:

"Byleś Polsko wolną była.
Chętnie zniosę blizny,
Niech krwi zdroju płynie siła,
Wszak to dla ojczyzny.
Ostrołęki świadczą pola,
Grochów przypomina,
Że śmierć milsza niż niewola
Dla Wawelu syna".

Autor tekstu: Karol Chodkiewicz

Źródło: Nadleśnictwo Augustów

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot