• 1
  • 2
  • 3
środa, 27 styczeń 2021 15:13

Szczepienia pacjentów 80+ w Augustowie

Napisała

Narodowy Program Szczepień działa według opracowanego harmonogramu. Od poniedziałku (25 stycznia) rozpoczęły się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Pacjenci 80+ są pierwsi w kolejności, ponieważ należą do najbardziej narażonej grupy. W jaki sposób przebiega akcja szczepień seniorów w Augustowie? Próby skontaktowania się z przychodniami nie były łatwe, jednak uzyskaliśmy pewne informacje.

Od 15 stycznia na szczepienia mogli zapisać się seniorzy, którzy ukończyli 80 lat. Od 22 stycznia osoby powyżej 70. roku życia. Natomiast od 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Sukcesywnie szczepienia będą obejmować kolejne grupy wiekowe i zawodowe. Kolejność podawania szczepionek nie jest przypadkowa. Rada Medyczna zadecydowała, że pacjenci 80+ powinni być zaszczepieni w pierwszej kolejności, ponieważ są grupą najbardziej narażoną.

W jaki sposób przebiega akcja szczepień seniorów w Augustowie? Próby skontaktowania się z przychodniami, w których prowadzone są szczepienia, nie były łatwe, co jest jak najbardziej zrozumiałe, jednak uzyskaliśmy pewne informacje.

W jednej z miejskich przychodni rozmawialiśmy z kierownikiem placówki.

„Mamy już pełne listy seniorów. Tygodniowo otrzymujemy 30 porcji szczepionek. Szczepionki, wraz z pakietami, otrzymaliśmy punktualnie o 8:30. Do tej pory zaszczepionych zostało 30 osób, w tym do 6 seniorów pojechaliśmy na szczepienie do domu, ponieważ sami nie mieli możliwości dotarcia do przychodni. Od 1 lutego zaczynamy szczepić pacjentów 70+. Zdarzają się pojedyncze przypadki przełożenia wizyt” – informuje pani kierownik.

„Nie mieliśmy żadnych incydentów związanych ze szczepieniem. Seniorzy są bardzo zdyscyplinowani i bardzo dobrze znoszą wizytę u nas. Na szczepienia przyjeżdżają również osoby spoza Augustowa, np. z Suwałk, Sztabina, Lipska, Janówki. Mieliśmy nawet seniora z Warszawy, który pochodzi z Augustowa i z sentymentu postanowił wykonać szczepienie u nas. Zapowiedział, że na druga dawkę również przyjedzie do naszego miasta. To wzruszająca historia. Wkrótce będziemy podawać drugą dawkę szczepionki. Wówczas otrzymamy 60 porcji: 30 dla nowych pacjentów i 30 na druga dawkę. Jak do tej pory wszystko u nas przebiega sprawnie i bez opóźnień”- mówi pani kierownik.

W kolejnej augustowskiej przychodni rozmawialiśmy z pielęgniarką zajmującą się logistyką. Pracownica udzieliła nam informacji o przebiegu szczepień wśród seniorów.

„Nasza przychodnia jest dużą placówką, a więc wszystkich pacjentów jest wielu, bo około 10 tysięcy. Zaczęliśmy szczepić osoby 80+, ale mamy również seniorów 90+, którzy są bardzo zainteresowani szczepieniem. Dla osób niepełnosprawnych czy leżących będziemy wkrótce organizować dojazdy. Szczepimy od 26 stycznia i mamy zaszczepionych 24 seniorów 80+ i 90+. W pierwszej kolejności  zaszczepiliśmy DPS z ul. 3 Maja” – informuje nasza rozmówczyni.

„Na wizyty umawiamy pacjentów na konkretne godziny. Seniorzy są punktualni, zdyscyplinowani, grzecznie czekają na swoją kolej. Wypełniają ankiety, często przy naszej pomocy, lub przynoszą wypełnione w dniu szczepienia. Po szczepieniu siedzą jeszcze nawet do pół godziny w poczekalni i obserwujemy, czy wszystko jest w porządku. Nie tworzą się kolejki, zapewniamy płynność szczepień. Zapisujemy już kolejne roczniki seniorów. W kolejce czeka ich już około 300. Kadrowo jest u nas w porządku, dajemy sobie radę” – mówi pani pielęgniarka.

Jak widać, zainteresowanie seniorów szczepionkami jest w Augustowie bardzo duże, a same szczepienia przebiegają jak dotąd bez zakłóceń.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot