• 1
  • 2
  • 3
środa, 27 styczeń 2021 16:26

Rewolucyjne zmiany w emeryturach – koniec ze świadczeniami do rąk własnych

Napisała

Do tej pory emeryci mieli wybór, czy chcą otrzymywać świadczenie do rąk własnych, przyniesione do domu przez listonosza, czy wolą, aby wpływało ono co miesiąc na konto bankowe. Szykują się jednak rewolucyjne zmiany w emeryturach. Seniorzy na próżno będą wyczekiwać listonosza.

Koniec ze świadczeniami do rąk własnych?

Projekt ustawy, na mocy której w życie wejdą przepisy traktujące o tym, że seniorzy będą otrzymywać swoje świadczenia jedynie na konto bankowe, jest już gotowy. Sposób wypłaty rent oraz emerytur nie będzie już zależał od świadczeniobiorcy – pieniądze będą trafiały prosto na konta bankowe. Twórcy projektu uzasadniają swój pomysł tym, że takie transakcje są bezpieczniejsze, tym bardziej w dobie panującej pandemii, szybsze oraz praktycznie bezkosztowe.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach – kogo obejmą?

Gotówka czy przelew? Tego wyboru nie będą mieli niedługo ci świadczeniobiorcy, którzy przejdą na emeryturę lub rentę po 1 stycznia 2022 r. dotyczyć to będzie również wypłat rent z tytułu niezdolności do pracy, rent socjalnych, rodzinnych, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, świadczeń przedemerytalnych, 500+ dla osób niesamodzielnych i tzw. matczynych emerytur.

Zmiany w emeryturach nie będą zaś dotyczyły tej grupy osób, które już otrzymują świadczenia. Będą przewidziane również wyjątki. Świadczenia będą dostarczane przez listonosza tym, którzy po 1 stycznia 2022 r. przejdą na emeryturę czy rentę, ale ze względu na stan zdrowia nie będą w stanie korzystać ze świadczenia w formie bezgotówkowej.

Polska bezgotówkowa – rząd zachęca

Płatności bezgotówkowe są coraz bardziej rekomendowane przez polski rząd. To działa, ponieważ, jak podaje ZUS, już trzy czwarte seniorów otrzymuje swoje świadczenie na konto bankowe. Seniorów korzystających z tego rozwiązania systematycznie przybywa.

Źródło: biznesinfo.pl, finanse.wp.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot