• 1
  • 2
  • 3
piątek, 29 styczeń 2021 16:29

Mieszkańcy gminy Płaska piąty dzień bez prądu

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W związku z obfitymi opadami śniegu w niektórych rejonach kraju doszło do awarii sieci elektrycznych, a zatem przerw w dostawie prądu do gospodarstw domowych. W całym województwie podlaskim odnotowano 64,3 tysiące gospodarstw bez dostępu do prądu. Opady śniegu, biały puch zalegający na drzewach, a także silne wiatry spowodowały, że w Rudawce, w powiecie augustowskim, mieszkańcy zostali pozbawieni prądu i stan taki trwa już od poniedziałku. Stopniowo niwelowane są skutki tej awarii.

Skontaktowaliśmy się z radnym gminy Płaska, okręgu Rudawka, Markiem Juszkiewiczem. Pytaliśmy o przyczyny awarii i postęp prac naprawczych.

„Zdarzają się na naszym terenie przerwy w dostawie prądu, ale trwają najwyżej dobę. Na dość długim odcinku w tych terenach linia energetyczna biegnie przez las. Duże masy śniegu, które znajdują się na drzewach, spowodowały złamanie się gałęzi i tym samym uszkodzenie instalacji elektrycznej. W związku z tym do około 100 domów przestał płynąć prąd, który otrzymujemy z Sokółki. Instalacja jest przestarzała, nie była modernizowana, więc jest bardzo podatna na uszkodzenia. Rozmawiałem wczoraj z pracownikami PGE i obiecali, że dziś prąd w Rudawce i okolicach będzie. Dziś też wybieram się tam zobaczyć, jak postępuje usuwanie awarii” – mówi radny.

Spytaliśmy, czy planowane są jakieś działania profilaktyczne, które zapobiegną tego typu awariom.

„Myślę, że podejmiemy rozmowy z PGE. Napiszemy petycję o modernizację tej przestarzałej linii elektrycznej. Na niektórych odcinkach w gminie jest już nowoczesna sieć w postaci warkoczy, splotu kilku zaizolowanych kabli. Myślę, że wkrótce przystąpimy do takich rozmów” – informuje Marek Juszkiewicz, radny gminy Płaska.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot