• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 01 luty 2021 13:38

W Augustowie powstanie dom seniora

Napisała

Podczas ostatniej kampanii seniorzy i organizacje seniorów w Augustowie wyrażali swoje życzenie, aby w mieście powstało nowoczesne Centrum Aktywności Seniorów. Głównym tematem spotkań kampanijnych była właśnie sprawa stworzenia takiego miejsca, gdzie starsi ludzie mogliby spędzać swój wolny czas. Burmistrz Mirosław Karolczuk złożył obietnicę, że takie miejsce dla seniorów powstanie. W rozmowie z zastępcą burmistrza Filipem Chodkiewiczem próbowaliśmy uzyskać informacje na ten temat.

„Obietnica pana burmistrza będzie spełniona. Mamy już projekt i pozwolenie na budowę. Powstanie centrum, w którym nasi seniorzy znajdą miejsce, gdzie będą rozwijać swoje aktywności, zainteresowania oraz dbać o kondycję fizyczną” – informuje pan Chodkiewicz.

„Dom Seniora zostanie wybudowany przy ulicy Hożej, naprzeciwko nowego budynku Urzędu Miasta. Podczas wybierania lokalizacji braliśmy pod uwagę dobre sąsiedztwo, wygodny dojazd, miejsca na parkingu, bliskość bulwarów nad Nettą oraz położenie posesji, która będzie otoczona ogródkiem. Miejscy radni jednogłośnie poparli projekt dotyczący budowy Domu Seniora” – mówi zastępca burmistrza.

Jakie warunki zapewnione będą seniorom? Z czego będą mogli korzystać? Jakie potrzeby zaspokoi im to miejsce? Czy Dom Seniora będzie dostępny tylko dla augustowian?

„W Augustowie seniorów liczymy w tysiącach. Jest ich 7- 8 tysięcy, jak sądzę. Inwestycja jaką planujemy powstanie z myślą o starszych ludziach, głównie z naszego miasta. Wyposażenie i różnorodność zajęć Domu Seniora będzie dostosowane do potrzeb jego bywalców. Tam będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, brać udział w warsztatach, wykładach, zgodnie ze swoimi potrzebami. Będą poznawać nowe technologie, ułatwiające ludziom życie. Będą tam miejsca wyposażone w odpowiedni sprzęt, umożliwiający ćwiczenia rehabilitacyjne W polityce miasta, seniorzy zawsze zajmowali bardzo ważne miejsce. Dowodem na to jest działająca przy Urzędzie Miejskim Rada Seniorów. Niejednokrotnie w swojej pracy korzystamy z ich wiedzy, doświadczenia życiowego oraz spojrzenia na niektóre kwestie z perspektywy starszych ludzi” – opowiada pan Chodkiewicz.

„Podam przykład sprawy, na którą nie zwróciliśmy uwagi, a uświadomili nam seniorzy, jak bardzo jest dla nich ważna. W jednej z dzielnic miasta, przy Al. Kardynała Wyszyńskiego, na odcinku od osiedla do kościoła, stała tylko jedna ławka. Gdyby nie uwaga seniorów, nigdy nie pomyślelibyśmy, że jest to dla nich tak wielki problem, ponieważ pokonując ten odcinek, nie było takiego miejsca, gdzie po drodze można by było usiąść na chwilę i odpocząć. Od tego czasu zaczęliśmy dbać o umieszczanie ławeczek w różnych miejscach miasta, z myślą właśnie o seniorach” – mówi zastępca burmistrza.

Jaki jest koszt budowy Domu Seniora i z jakich środków będzie budowany?

„Planujemy, że cała inwestycja znajdzie się w przedziale 1,3 miliona – 1,8 miliona złotych. Zawsze podczas planowania inwestycji staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne. Tak też będzie w tym przypadku. Kwotę około 570 tysięcy złotych chcemy pozyskać m.in. z Lokalnej Grupy Działania – Kanał Augustowski. Jak do tej pory sprawy układają się pozytywnie. Budowa Domu Seniora może rozpocząć się już w przyszłym roku” – informuje  Filip Chodkiewicz.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot