• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 01 luty 2021 14:42

Seniorzy nie dostaną tej szczepionki. Kolejność zaszczepień ulegnie zmianie

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Polscy seniorzy nie będą szczepieni produktem AstraZeneca. Najprawdopodobniej otrzymają je pacjenci z pierwszej grupy. Kto może liczyć na szybsze otrzymanie dawki preparatu?

Jak podaje portal RMF FM, „polscy seniorzy nie będą szczepieni przeciwko koronawirusowi produktem firmy AstraZeneca”. Substancja jest wprawdzie przebadana i dopuszczona przez Europejską Agencję Leków dla wszystkich, jednak nie została przetestowana na odpowiednio dużej liczbie osób starszych. W związku z tym seniorzy jej nie otrzymają.

Od 9 lutego AstraZeneca ma rozpocząć dostawy szczepionek, w związki z czym do Polski trafi pół miliona dawek. Ponieważ seniorzy nie będą mogli otrzymać preparatu, prawdopodobnie kolejność zaszczepień ulegnie zmianie i przyspieszone zostaną szczepienia kolejnych grup w ramach etapu pierwszego. Na szybsze szczepienie będą mogli liczyć np. nauczyciele czy służby mundurowe. Kolejność według wieku będzie w tym przypadku również zachowana. Możliwe, że w pierwszej kolejności będą to 55-cio lub 60-ciolatkowie. To próbuje ustalić Rada Medyczna przy premierze. Seniorzy będą, tak jak do tej pory, szczepieni preparatami Pfizera i Moderny. Ci, którzy przesuną się w górę kolejki, będą mogli więc liczyć na szczepienie prawdopodobnie już od drugiej połowy lutego.

Warto przy tym wspomnieć, że szczepionka AstraZeneca jest mniej skuteczna niż preparaty Pfizera i Moderny.

Źródło: RMF FM

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot