Wydrukuj tę stronę
środa, 03 luty 2021 12:30

Od nowego roku nowa wysokość składek ZUS

Napisane przez KK

Przedsiębiorcom prowadzącym własną firmę nie trzeba przypominać o tym, że kwoty składek opłacanych na ubezpieczenie społeczne zmieniają się wraz z początkiem roku. W województwie podlaskim takich osób prowadzących działalność na większą czy też mniejszą skalę mamy 63 tys. Nie wszyscy jednak opłacają podstawową wysokość składek. Niektórzy korzystają z „ulgi na start” czyli płacą jedynie składkę zdrowotną, inni korzystaj z „preferencyjnych składek” czy też „małego ZUS plus”.

 

- Niezmienna dla wszystkich przedsiębiorców, zarówno tych, którzy korzystają z przysługujących im ulg jak i tych dla, których minimalna podstawa wymiaru to kwota 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, to wysokość składki zdrowotnej. Jest ona wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia, uwzględniającego wypłaty z zysku w IV kwartale. Wyniosło one 5 656,51zł. W związku z tym składka zdrowotna w tym roku to kwota 381,81 zł. Taką właśnie wysokość zapłacą korzystający z „ulgi na start”.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Składki preferencyjne wyłącznie za siebie

Po skorzystaniu przez 6 miesięcy z „ulgi na start” mogliśmy rozpocząć opłacanie składek preferencyjnych, czyli obliczonych od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Gdy zdecydujemy się na opłacenie składek od podstawy 840,00 zł ( 2800,00 zł x 30proc.) będą one wyglądać następująco:

163,97 zł – na ubezpieczenie emerytalne;
67,20zł – na ubezpieczenie rentowe;
20,58 zł – na ubezpieczenie chorobowe;
14,03 zł – na ubezpieczenie wypadkowe.

Łącznie 647,59 zł ze składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Po 24 miesiącach składek w wysokości preferencyjnej kolejna możliwość to „mały ZUS plus”. Tu niestety składki społeczne dla każdego będą w innej wysokości. Aby obliczyć podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie eskladka.pl. Gdy jednak żadne ulgi nas już nie dotyczą, wówczas deklarując minimalną podstawę wymiaru, która wynosi 3 155,40 zł składki będą kształtowały się następująco:

615,93 zł – na ubezpieczenie emerytalne;
252,43 zł – na ubezpieczenie rentowe;
77,31 zł – na ubezpieczenie chorobowe;
77,31 zł – na Fundusz Pracy;
52,70 zł – na ubezpieczenie wypadkowe.

Łącznie do zapłaty będzie 1457,49zł. z uwzględnieniem składki zdrowotnej.