• 1
  • 2
  • 3
środa, 03 luty 2021 12:56

Mrozy groźne dla zwierząt

Napisane przez JH
Para łabędzi, jeden z ptaków przymarznięty do tafli lodu na Czarnej Hańczy (fot. J. Hołubowicz) Para łabędzi, jeden z ptaków przymarznięty do tafli lodu na Czarnej Hańczy (fot. J. Hołubowicz)

Podczas ostatnich mroźnych dni pracownicy Nadleśnictwa Głęboki Bród otrzymali informację o łabędziu uwięzionym przez lód na przepływającej przez teren nadleśnictwa Czarnej Hańczy.

 

Wezwani strażacy z PSP w Sejnach wspierani przez ochotników z OSP Giby natychmiast zareagowali na sygnał nadleśnictwa. Interwencja miała miejsce w związku ze zgłoszeniem mieszkanki Tartaczyska, która podczas spaceru dostrzegła łabędzia przymarzniętego do tafli lodu na Czarnej Hańczy i powiadomiła leśników. Straż Leśna szybko zlokalizowała ptaka i ruszyła na pomoc,  jednak z uwagi na fakt, że łabędź znajdował się daleko od brzegu, na miejsce wezwano strażaków.

Pamiętajmy, aby nigdy nie ryzykować swoim życiem i nie wchodzić na lód, aby ratować przymarznięte ptaki. Mogą to uczynić jedynie odpowiednio wyposażone i przeszkolone służby. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Po rozpoczęciu akcji ratunkowej okazało się, że do prawego skrzydła łabędzia przymarzła bryła lodu, w wyniku czego ptak nie mógł swobodnie pływać. Strażacy uwolnili ptaka. Podczas interwencji przy łabędziu obecny był drugi ptak, zapewne jego życiowy partner (łabędzie są monogamiczne – łączą się w pary na całe życie). Uratowanego łabędzia wypuszono na wolność i już po chwili dołączył do swojego towarzysza.

Przypominamy, że łabędzie są ptakami prawnie chronionymi. Mimo łagodnego wyglądu w sytuacji stresowej stają się agresywne. Ciosy zadane przez długie skrzydła ptaków są bardzo silne i mogą złamać rękę.
 
 
Joanna Hołubowicz

Źródło: Nadleśnictwo Głęboki Bród

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot