• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 04 luty 2021 13:51

Nowe etapy łagodzenia obostrzeń

Napisała
YouTube YouTube

Dziś (4 lutego) premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski wypowiadali się na temat łagodzenia restrykcji. Kiedy zostaną wprowadzone nowe etapy łagodzenia obostrzeń?

Na dzisiejszej konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali, że w piątek (5 lutego) poznany nowe etapy łagodzenia obostrzeń. Ma to być perspektywa na najbliższe dwa tygodnie. Po przeprowadzonych analizach eksperci doszli do wniosku, że łagodzenie restrykcji będzie wyglądało inaczej dla poszczególnych regionów kraju.

„Przeanalizowaliśmy rozkład regionalny liczby zgonów. Województwa kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie to obszary, w których przyrost liczby zgonów jest dziś największy. To miejsca, gdzie szczyt drugiej fali był najpóźniej” – poinformował Adam Niedzielski.

Z zapowiedzi premiera wynika, że nowe etapy łagodzenia obostrzeń mogą przesunąć się w czasie.

„Z ogromnym niepokojem patrzymy na kwestię zgonów, dlatego zdając sobie sprawę z tego że sytuacja w wielu branżach jest trudna, musimy z ostrożnością podchodzić do zmian w katalogu obostrzeń. W piątek przedstawimy perspektywę na dwa tygodnie. Musimy być wytrwali” – mówił dziś Mateusz Morawiecki.

Na razie wiadomo jedynie, że decyzja o powrocie do szkół kolejnych klas pojawi się 14 lutego. Najprawdopodobniej do nauki stacjonarnej powrócą najpierw tylko klasy ósme i maturalne. Po analizie sytuacji epidemicznej w kolejnych dniach rząd podejmie decyzję, co z kolejnymi klasami. Możliwe, że nauczanie stacjonarne powróci od ostatniego tygodnia lutego albo od pierwszego tygodnia marca.

Minister zdrowia podkreślił, że otwarcie restauracji oraz siłowni nastąpi w ostatnim etapie łagodzenia obostrzeń, ponieważ w tych miejscach najłatwiej jest zarazić się koronawirusem.

Na tę chwilę wiadomo, że rząd rozważa znoszenie restrykcji regionami albo powiatami. Skłania się jednak w kierunku poziomu regionalnego.

Zgodnie z informacjami, jakie podaje na swojej stronie rząd, sytuacja epidemiologiczna w Polsce na dzień 4 lutego przedstawia się następująco: 6 496 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w całym kraju, zaś w podziale na województwa: mazowieckie (960), kujawsko-pomorskie (719), pomorskie (564), wielkopolskie (545), śląskie (523), warmińsko-mazurskie (483), dolnośląskie (388), zachodniopomorskie (341), podlaskie (298), lubelskie (294), łódzkie (283), małopolskie (272), podkarpackie (265), lubuskie (241), opolskie (138), świętokrzyskie (91).

Z powodu Covid-19 zmarły 84 osoby, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 360 osób. Łączna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce od początku pandemii: 1 533 511 / 38 344 (wszystkie pozytywne przypadki / w tym osoby zmarłe).

Analizując powyższe dane, województwo podlaskie, z 298 przypadkami Covid-19, znajduje się na 9 miejscu pod względem ilości zakażeń w kraju.

Źródło: gov.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

DrewSot